بهداشت کار Occupational health

آموزش و اطلاع رسانی در حوزه بهداشت حرفه ای ، ایمنی و بیماریها وعوارض شغلی

بهداشت کار Occupational health

بهداشت کار Occupational health آموزش و اطلاع رسانی در حوزه بهداشت حرفه ای ، ایمنی و بیماریها وعوارض شغلی

حلول ماه مبارک رمضان 

ماه رحمت ُ مغفرت وغفران الهی

بر همه دلدادگان حضرت حق مبارک باد


موضوعات مرتبط: متفرقه

تاريخ : شنبه ۳۱ تیر۱۳۹۱ | 9:10 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

انیمیشن حمل دستی بار

لطفا کلیک کنید
موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : دوشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۱ | 9:52 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

اصول دهگانه ارگونومی

تاريخ : سه شنبه ۲۰ تیر۱۳۹۱ | 9:16 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

آناليز شغلي در عمليات قاليبافي:

آناليز ايمني شغلي( Job Safety Analysis (JSA:  يك عنصر بسيار مهم در سيستم مديريت ريسك محسوب مي شود. اين تكنيك یک روش پیشگیرانه برای کسب اطمینان از وجود درجه قابل قبولی از ایمنی و بهداشت در محیط های کاری بشمار رفته و راهی را برای شناسایی خطرات مرتبط با شغل و همچنین تعیین اقدامات کنترلی فراهم می آورد. این فرایند شامل آنالیز دقیق کلیه وظایف موجود در یک شغل، شناسایی خطرات بالقوه ایمنی و بهداشت در هر مرحله و تعین مکانیسم های عملی و کاربردی برای حذف و یا کنترل خطرات شناسایی شده است بنابر این در مورد هر شغلی می توان پس از انجام آنالیز ایمنی شغلی، اقدامات کنترلی فنی را همراه با ارایه آموزشها و دستورالعمل های اجرایی پیاده سازی نمود.اجرای مطالعه آنالیزشغلی می تواند با هدایت مهندسین ایمنی و بهداشت حرفه ای وتوسط کارکنان و سرپرستان با تجربه و از طریق بحث و مشاهده انجام شود.

آناليز شغلي حرفه قالیبافی  با روش HTA) (Hierarchical Task Analysis) (روش تجزيه و تحليل وظايف شغلي سلسله مراتبي) مشخص ساخت كه عمليات قاليبافي با بافت تركي از 4 وظيفه شامل بافت، پودگذاري ضخيم و شانه زني، پودگذاري نازك و شانه زني و سرانجام پرداخت تشكيل شده است. هر يك از وظايف ياد شده خود از زير وظايفي تشكيل شده كه شرح كامل آن در چارت 1 ارايه شده است لازم به توضيح است كه قاليبافي با بافت فارسي تا حد زيادي شبيه به قاليبافي با بافت تركي است، اما اختلافاتي در روش انجام كار و گاهي ابزار مورد استفاده وجود دارد.

1- بافت : در وظيفة بافت، ابتدا بافنده به نقشه نگاه مي كند، آنگاه براساس آن پشم يا كرك با رنگ مناسب را انتخاب كرده و سپس به گره زني مي پردازد آناليز زماني مشخص ساخت كه وظيفه بافت حدود 79 درصد از كل زمان عملیات را به خود اختصاص مي دهد در اين وظيفه، به علت ظرافت و كوچك بودن اجزای كار، فشرده بودن چله­ها و فاصله اندك آنها از يكديگر، ظرافت گره‌ها و حركاتي كه انگشتان دست و مچ دست بايد انجام دهند و همچنين هماهنگي بسيار بالاي لازم ميان چشمان و دستان، فعاليتهاي ديداري و حركتي از اهميت بسزايي برخوردارند.

 2- پودگذاري ضخيم و شانه زني : پس از پايان بافت يك رج، بافنده با استفاده از سيخ قاليبافي اقدام به پودگذاري ضخيم كرده و پس از آن پود ضخيم را با استفاده از شانه به رجهاي بافته شده فشرده مي­سازد اين وظيفه حدود 11 درصد از كل زمان كار را به خود اختصاص مي­دهد در اين وظيفه، هنگام پودگذاري به علت فشردگي چله­ها، عبور دادن سيخ از لابلاي آنها نيازمند دقت بينايي بالا بوده و از اين رو فعاليت ديداري اهميت دارد فعاليتهاي ديداري و حركتي در شانه زني به علت بزرگ بودن نسبي اجزای كار و عدم نياز به دقت بسيار زياد در اعمال حركتي از اهميت بالايي برخوردار نمي­باشد.

 3- پودگذاري نازك و شانه زني: اين وظيفه بلافاصله پس از خاتمه پودگذاري ضخيم و شانه زني آغاز مي­شود كه طي آن بافنده پود نازك را با استفاده از سيخ از لابلاي چله­ها رد كرده و سپس اقدام به شانه­زني مي­نمايد اين وظيفه حدود 8 درصد از كل زمان كار را به خود اختصاص مي­دهد فعاليتهاي ديداري و حركتي در اين وظيفه نيز با اهميت متوسط ارزيابي مي­شوند.

4- پرداخت: پس از وظيفه پودگذاري نازك و شانه­زني، پرداخت انجام مي­شود و گاهي نيز اين وظيفه تا پايان بافت قالي انجام نشده و پس از اتمام كار بافت در يك مرحله با استفاده از دستگاه برقي صورت مي­گيرد وظيفه پرداخت با استفاده از قيچي مخصوص انجام مي­شود كه طي آن دنباله اضافي گره­ها چيده شده و سطح بافت صاف مي­گردد اين وظيفه حدود 2 درصد از كل زمان كار را به خود اختصاص مي­دهد اهميت فعاليتهاي ديداري و حركتي در اين وظيفه متوسط ارزيابي مي­شود.

باتوجه به مطالب ذكر شده مي­توان دريافت كه مهمترين وظيفه در عمليات قاليبافي وظيفه بافت است، زيرا از سويي بخش بزرگي از زمان كار را به خود اختصاص داده و از طرف ديگر فعاليتهاي حركتي و ديداري درآن ازاهميت بالايي برخوردارند.

 ماخذ: کتاب بهداشت قالیبافان : نوشته محمد حنفی و دکتر رضا عزتیان سال۱۳۹۱


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای
برچسب‌ها: قالیبافی , آنالیز شغلی , HTA

تاريخ : شنبه ۱۷ تیر۱۳۹۱ | 9:43 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

تاثیر آلودگی هوا در کودکان

شايع‌ترين بيماري که در شهرهاي بزرگ و آلوده بچه‌ها را مبتلا مي‌ کند، بيمار‌هاي تنفسي و در رأس آنها آسم است. در حال حاضر آسم و آلرژي تنفسي، از بيماري‌هاي شايعي است که در تهران به چشم مي ‌خورد و دليل آن هم وجود آلودگي در اين شهر است.

از ديگر بيماري‌ها که به دليل محيط آلوده ايجاد مي‌ شود، مي ‌توان آلرژي پوستي و سرطان را نام برد. احتمال سرطان در بچه‌هايي که در مناطق آلوده زندگي مي ‌کنند، بيشتر است.

گذشته از آن آلودگي‌هايي که در آب وجود دارد يا آلودگي‌هاي ناشي از سوخت مواد پلاستيکي مي‌ تواند حاوي ميکروب‌هايي باشد که به صورت معلق درهوا سبب عفونت‌هاي تنفسي و گاهي گوارشي در کودکان شوند. کودکان بيشتر از بزرگسالان به اين عفونت‌ها حساسيت دارند.

آسيب‌پذيري کودکان به دليل حساسيت ويژه‌اي است که به خصوص در مخاط آنها وجود دارد (منظور مخاط بيني، حنجره، ناي و مخاط روده کوچک و بزرگ است). به طوري که در حال حاضر بعضي از کودکان در تهران به دنبال يک سرماخوردگي کوچک و مختصر دچار سرفه‌هاي طولاني مي ‌شوند.

از ديگر موارد شايع در بچه‌ها سوزش چشم و پوست و کمبود اکسيژن در خون است که همگي موجب بي ‌قراري در آنها شوند.

الان ثابت شده حتي در بيماري‌هاي روحي- رواني مانند افسردگي يا اسکيزوفرني‌ها ردپايي از آلودگي هوا يافته مي‌ شود.

همچنين آلودگي‌ها مي ‌تواند علت بيماري بچه‌هاي بيش‌فعال باشد و حتي مي ‌تواند روي ضريب هوشي بچه اثر بگذارد.

هنوز سرب به عنوان آلاينده جدي در شهرهاي بزرگ وجود دارد و غير از مواد سوختي مانند بنزين که سبب متصاعد شدن سرب مي ‌شوند، وسايلي که روزمره از آنها استفاده مي‌ کنيم مانند وسايل الکترونيکي و اسبا‌ب‌بازي‌ها نيز داراي سرب هستند و ثابت شده که آلودگي سرب آثار زيان‌باري بر سلامت کودکان دارد.

بيماري اوتيسم (نوعي اختلال رشدي كه با رفتارهاي ارتباطي ، كلامي غير طبيعي مشخص مي شود) و همچنين گوشه‌گيري کودکان و بيماري‌هاي گوارشي و تنفسي از آثار مخرب سرب موجود در محيط زندگي کودکان است.

بعضي از آلاينده‌هاي داخل منزل شامل وسايل گازسوز و از جمله بخاري است که اگر تهويه بخاري گازسوز صحيح نباشد، گازهاي متصاعد از آن امکان آلودگي هواي داخل منزل را فراهم مي ‌کند.

همچنين دستگاه‌هاي تهويه هواي منزل و استعمال سيگار در منزل که اکسيژن ‌رساني به کودک را دچار اختلال مي‌ کند و استفاده از وايتکس و مواد شوينده در منزل مي‌ تواند سبب ايجاد و تشديد آسم در کودکان شود.

البته در اين زمينه تبليغات و فرهنگ سازي خوبي در ايران صورت گرفته است، به‌ خصوص صدا و سيما و مطبوعات که اطلاع ‌رساني مناسبي داشتند و در حال حاضر سازمان بهزيستي به‌عنوان يک نهادي که پشتوانه قانوني دارد و اعمال نظر مي‌ کند، شاخص‌ها و استانداردهاي تعريف شده را در واحدهاي تابعه اعمال مي ‌کند.


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی

تاريخ : چهارشنبه ۱۴ تیر۱۳۹۱ | 12:50 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

حقایقی نگران کننده برای محصولات کشاورزی

  زماني بود كه دغدغه مردم فقط غذا خوردن بود اما با پيشرفت علم و بالا رفتن سطح سواد و زندگي مردم كم‌كم توجه‌ها به اين موضوع جلب شد كه تنها خوردن مهم نيست. امروزه واژه غذاي سالم ديگر جايگزين لغت غذا شده است و هيچ کسی قبول نمي‌كند با مواد غذايي آلوده شكم خود را سير كند. اما هميشه متقلباني نيز هستند كه براي سودجويي حاضرند هر چيزي را دست مردم بدهند.

يكي از راهبردهاي مهم توسعه كشاورزي در كشور ارتقاي سطح سلامت جامعه و تحقق شعار پيشگيري مقدم بر درمان است. امروزه اثبات شده است غذاي ناسالم زمينه‌ساز بسياري از بيماري‌هاست. همچنين احتمال بروز انواع سرطان‌ها به دليل آلودگي‌هاي شيميايي و بيولوژيك مواد غذايي وجود دارد.

تغذيه نامتعادل گياهان منجر به سوءتغذيه در انسان مي‌شود. پزشكان معتقدند ريزش مو، بداخلاقي، سرماخوردگي‌هاي مزمن، افسردگي، كم‌خوني، ايمني پائين بدن و سرطان از علائم تغذيه با مواد آلوده است.

مطالعاتي كه طي سال‌هاي مختلف در زمينه آلودگي‌هاي ميكروبي و شيميايي مواد غذايي در كشور انجام شده، بيانگر چالش‌هاي جدي در وضع سلامت مواد غذايي است. البته به اين عوامل بايد فلزات سنگين را نيز افزود. با توجه به اين‌كه محصولات كشاورزي در ايران بدون شناسنامه عرضه مي‌شود به همين دليل امكان رهگيري محصولات كشاورزيودر نتیجه کنترل آنها از نظر آلودگی انها به مواد شیمیایی  وجود ندارد.

امروزه در تولید بیشتر میوه ها از سموم شیمیایی استفاده می شود. با ظهور سموم شیمیایی مختلف تولید و عرضه آن، تشویق کشاورزان به استفاده بیش از حد سموم روزبه روز بر وسعت سمپاشی علیه آفات نباتی افزوده شده و به علت تاثیر سریع سموم و مصرف آسان آن، بدون آینده نگری و توجه به اثرات سوء مخرب آن بر محیط زیست و انسان، مصرف سموم شیمیایی بیش ازحد صورت می گیرد.

هرچند بر اساس آمار  منتشر شده  مصرف سمو م وآفت کشها  در طی سالهای اخیر کاهش پیدا کرده است .بطوریکه  در سال ۸۳، ۲۵ هزار و ۸۰۰ تن سم برای مبارزه با آفات در کشور استفاده می شد که این رقم در سال ۸۷، به ۱۶ هزار و ۷۰۰ تن رسید. ولی با وجود این هنوز مصرف سم  بسیار زیاد ونگران کننده است .

سمومی که برای دفع آفات گیاهی در محصولات جالیزی و میوه ها مصرف می شود باید مدت معینی روی میوه و محصولات کشاورزی باقی بماند تا تجزیه شود. اگر این دوره خاص (که دوره پرهیز از مصرف نامیده می شود) طی نشده باشد، به هیچ عنوان با شستن، حرارت دادن و فریز کردن، باقیمانده سموم در محصولات از بین نمی رود، اما در بسیاری از موارد میوه و محصولات کشاورزی زودتر از وقت معین شده برای عرضه به بازار مصرف، برداشت می شود.به همین دلیل مقادیری از سموم در بافت میوه به صورت تجزیه نشده باقی می ماند که برای سلامت انسان مضر است. به همین دلیل به رغم این که پوست میوه ها حاوی مواد مغذی قابل توجهی است که برای سلامت انسان و جلوگیری از ابتلای افراد به سرطان روده لازم است، اما در حال حاضر به علت وجود سموم مختلف بر روی پوست میوه ها وجود دارد و ممکن است سلامت بدن را به خطر بیندازد، توصیه می شود میوه پوست کنده مصرف شود.

مطالعات محدودی که در کشور روی باقیمانده سموم انجام شده است نشان می دهد وضعیت در محصولات گلخانه ای بدتر است. در محصولات گلخانه ای به دلیل وجود شرایط مساعد برای رشد و توسعه گیاه، چون شرایط مساعدی برای گسترش آفات و عوامل بیماری زا نیز فراهم است، برای جلوگیری از آفات و بیماری نیاز به کنترل بیشتر است، متاسفانه کشاورزان اغلب اطلاع کافی از روش های کنترلی ندارند و فقط راه مبارزه را در استفاده از سم می دانند و برای کنترل آفات از سموم شیمیایی آن هم به صورت غیراصولی استفاده می کنند. این باعث شده تا مشکل باقیمانده سموم را در محصولات کشاورزی داشته باشیم . 


موضوعات مرتبط: بهداشت کشاورزی
برچسب‌ها: سم , آفت کش , محصول کشاورزی

تاريخ : سه شنبه ۱۳ تیر۱۳۹۱ | 13:56 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

شاخص کیفیت هوا (ََAQI )چیست؟

همانگونه که وضعیت آب وهوا روز به روز ولحظه به لحظه وحتی ساعت به ساعت  تغییر می کند ،کیفیت هوا نیز از محلی به محل دیگر متغیر است .داده هایی که از طریق ایستگاههای سنجش آلودگی هوا در شهر ها بدست می آید به وسیله این شاخص تبدیل به یک وسیله سنجش و مقایسه برای آگاهی از وضعیت کیفیت هوا برای استفاده عموم مردم می شود .

این شاخص یک ابزار کلیدی برای بیان نحوه اثر آلودگی هوا بر سلامت افراد واتخاذ روشهای محافظتی در برابر آلودگی هوا است .به طور کلی AQI شاخصی برای گزارش روزانه کیفیت هوای شهر هااست .این شاخص مردم را از کیفیت هوا ( پاک بودن یا آلودگی آن ) آگاه کرده واثرات سلامتی مرتبط با آن را ارائه می کند .

شاخص کیفیت هوا برای پنج آلاینده اصلی هوا یعنی ذرات معلق ،دی اکسید نیتروژن ،ازن ،منواکسید کربن ،ودی اکسید گوگرد محاسبه می شود .

برای درک بهتروآسان  افراد از وضعیت آلودگی هوا این شاخص به ۶ دسته طبقه بندی شده است که هر دسته بیان کننده وضعیت سلامت انسان در آن وضعیت است . این شش دسته به شرح زیر است:

۱- خوب(پاک) :میزان AQI در این حالت بین ۰ تا ۵۰ است .در این شرایط  کیفیت هوا رضایت بخش بوده وریسک سلامتی ناچیز ویا فاقد ریسک است .این حالت با رنگ سبز نشان داده می شود . 

۲-متوسط (سالم ):  میزان AQI در این حالت بین ۵۱ تا ۱۰۰ است .در این شرایط  کیفیت هوا قابل قبول بوده .این حالت با رنگ زرد  نشان داده می شود . 

۳-ناسالم برای گروههای حساس :میزان AQI در این حالت بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ است .بعضی از افراد گروههای حساس ممکن است در این شرایط اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند .اما عموم مردم تحت تاثیر قرار نمی گیرند . این حالت را با رنگ نارنجی نشان می دهند .

۴-ناسالم :میزان AQI در این حالت بین ۱۵۱ تا  ۲۰۰است .در این شرایط هر فردی ممکن است اثرات بهداشتی را تجربه کند .گروههای حساس بیشتر از سایرین اثرات جدی این حالت را تجربه می کنند این حالت را با رنگ قرمز  نشان می دهند ..

۵- خیلی ناسالم : میزان AQI در این حالت بین ۲۰۱ تا  ۳۰۰ قرار دارد .وهشداری برای سلامتی به حساب می آید .این حالت را با رنگ بنفش نشان می دهند .

۶-خطرناک : میزان AQI در این حالت بیشتر از ۳۰۰ است .واخطاری جدی برای سلامت انسان وبیانگر شرایط اضطراری است . در این وضعیت تمام افراد جامعه تحت تاثیر اثرات نامطلوب بهداشتی آلودگی هوا قرار می گیرند . این حالت را با رنگ خرمایی نشان می دهند .


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی
برچسب‌ها: شاخص کیفیت هوا , آلودگی هوا

تاريخ : جمعه ۹ تیر۱۳۹۱ | 18:50 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

آيا استفاده از ماسك در زمان بروز گرد و غبار به ما كمك مي كند؟

ماسك هاي كاغذي معمولي و دستمال نمي توانند جلوي ورود ذرات ريز گرد و غبار به سيستم تنفسي ما را بگیرند بنابراين استفاده از آن ها توصيه نمي شود. ماسك هاي ويژه اي كه با عنوان P1و P2 عرضه مي شود براي اين شرايط تا حدي مناسب است .بنابراین توصیه می شود از ماسکهای FFP1و FFP2و M3و FFP3که کارآیی بیشتری دارند استفاده گردد. لازم بذکر است این ماسکها برای مدت 2-3 ساعت استفاده مناسب  می باشند و پس از آن می بایست تعویض شوند.

 در استفاده از ماسك بايد به نكات زير توجه كرد:

*     پوشيدن آنها باعث احساس گرما شده و معمولا راحت نيست.

*     اگر ماسك بطور كامل اطراف بيني و دهان را نپوشاند، مثلا براي افرادي كه محاسن بلندي دارند و راه نفوذ براي هوا باقي باشد، تاثيرچنداني ندارد .

*    اين ماسك ها آلاينده هاي گازي هوا مانند منوكسيد كربن را نمي گيرد.

*     تنفس با استفاده از ماسك از حالت معمولي دشوار تر است و افراد داراي سوابق بيماري قلبي عروقي و تنفسي بايد با پزشك خود مشورت نمايند.

*     استفاده از اين ماسك ها براي افراد سالمي كه به ناچاربايد در زمان بروز پديده گرد و غبار در بيرون بمانند،قابل توصيه است.

 


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی
برچسب‌ها: ماسک , گرد وغبار

تاريخ : جمعه ۹ تیر۱۳۹۱ | 18:16 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

پديده گرد و غبار و اثرات آن بر سلامت

پديده گرد و غبار رويدادي طبيعي است و در بخش هايي از جهان كه داراي مناطق خشك و بياباني وسيع هستند ايجاد مي شود. وجود بيابان هاي وسيع در كشورهاي عربستان، عراق ، سوريه و ايران نمونه هايي از اين مناطق هستند . دوره هاي خشكسالي طولاني و دخالت هاي غير اصولي در محيط زيست مي تواند احتمال بروز اين پديده را افزايش دهد. اين پديده كيفيت هوا را كاهش مي دهد و عمق ديد را كاهي به حدود 5 متر كاهش مي دهد و ممكن است اثرات سويي بر سلامت انسان بخصوص افراد داراي مشكلات تنفسي ، داشته باشد.

بنابراین گرد و غبار عبارت است از افزایش ذرات جامد معلق در هوا به طوری که موجب تیرگی نسبی هوا شده و میزان دید افقی یا عمودی را کاهش دهد.

علت طوفانهای جدید گرد و غبار:

v     گسترش بیابانها بدلیل از بين رفتن پوشش گياهي و تخریب محیط زیست

v     خشكسالي

v     شرايط آب و هوايي خشك،

v     شن و ماسه‌هاي نرم

v     وزش باد

v     فعالیتهای انسانی

آسیب های ناشی از گرد و غبار :

۱   -  شیوع بیماری های تنفسی و ریوی ، آلرژی های حساس ، ایجاد مشکل در تنفس بیماران قلبی و عروقی

۲  -   تعطیلی ادارات ، سازمان ها و مدارس و وقفه در شروع کار آن ها

۳-     لغو بسیاری از پروازها

۴-     تاری دید و ایجاد مشکل برای رانندگان

۵-     ایجاد مشکل برای حرکت ناوگان دریایی

۶-     وارد شدن ضربه بر محصولات کشاورزی مانند شیوع آفت های گیاهی و کاهش عمل فتوسنتز در گیاهان

۷-     ایجاد وقفه در کار صنایع

گرد و غبار و تنفس :

ذرات گرد و غبار از نظر اندازه کاملا متفاوت وبه دو دسته درشت(غیر قابل تنفس)و ریز (قابل تنفس) طبقه بندی می شوند. ذرات درشت حداکثر می توانند به داخل بینی ،دهان و حلق راه پیدا کنند اما ذرات ریز می توانند به اعماق بیشتر و نواحی حساس مجرای تنفسی و ریه ها (کیسه های هوایی )نفوذ کنند. ذرات ريزتر داراي اثرات نسبتاً مهمي بر سلامت انسان هستند. بيشتر ذراتي كه در پديده گرد و غبار حضور دارند از نوع درشت يا غير قابل تنفس هستند وتهديد جدي براي سلامت مردم ايجاد نمي كند. ولي ممكن است در افرادي كه سابقه بيماري هاي تنفسي دارند مانند مبتلايان به آسم و آمفيزم مشكلاتي ايجاد نمايد.

تماس با گرد و غبار و اثرات آن بر سلامت:

متداولترين نشانه هايي كه طي يك پديده گرد و غبار مشاهده مي شود تحريك چشم ها و راههاي هوايي فوقاني است. معمولا افراد زير ممكن است آسيب پذيري بيشتري داشته باشند:

v     نوزادان، كودكان و نوجوانان

v     سالخوردگان

v     افراد مبتلا به بيماري هاي تنفسي مانندآسم و برونشيت و آمفيزم

v     بيماران قلبي

 قرار گرفتن اين افراد در معرض گرد و غبار ممكن است:

 *     واكنش هاي حساسيتي و حملات آسم را تشديدكند.

*     مشكلات تنفسي حادي را ايجاد كند .

*    در ايجاد بيماري هاي قلبي و عروقي موثر باشد.

*     طول عمر را كاهش دهد.

*     قرار گرفتن طولاني در معرض ذرات منتقله توسط هوا ميتواند مشكلات تنفسي و ريوي و احتمالا بيماري هاي قلبي را ايجاد نمايد.

 

در زمان بروز پديده گرد و غبار چه بايد كرد؟

اقدامات احتياطي زير مي تواند به شما كمك كند تا خود را از اثرات سوء گرد و غبار حفظ كنيد و اثرات

نا مطلوب اين پديده را بر سلامت خود به حد اقل برسانيد:

*     از فعاليت درخارج از منزل اجتناب كنيدو بغیر از موارد ضروری از خانه خارج نشوید

*     اگر الزاما بايستي در هواي آزاد فعاليت كنيد زمان آن را به حد اقل ممكن كاهش دهيد.

*     از ورزش سنگين بويژه اگر داراي مشكلات تنفسي و آسم هستيد خود داري كنيد.

*     در خانه يا محيط هاي بسته بمانيد و در ها و پنجره ها را بسته نگاه داريد.

*     درصورت امكان در اماكن داراي سيستم تهويه مطبوع بمانيد.

*     اگر داراي آسم يا نشانه هايي مانند كوتاهي تنفس، سرفه و خس خس كردن و درد قفسه سينه هستيد بر نامه درماني خود را دنبال كنيد و اگر نشانه ها برطرف نشد با پزشك خود مشورت كنيد.

*     از شیر و مایعات بیشتر استفاده کنید.

 ايمني در شرايط بروز پديده گرد و غبار:

در زمان بروز اين پديده ميزان ديد به سرعت كاهش مي يابد. اگر در چنين شرايطي در جاده هستيد و كاهش عمق ديد بر توانايي ديد شما تاثير مي گذارد آهسته تر برانيد و در صورت لزوم با توجه كامل به علايم راهنمايي و رانندگي تا بر طرف شدن شرايط حاد، اتومبيل خود را در نقطه امني متوقف نماييد.اگر اتومبيل شما داراي سيستم تهويه مطبوع است آن را در وضعيت چرخش مجدد هوا قرار دهيد تا گرد وغبار ورودي به اتومبيل شما كاهش يابد.

 


موضوعات مرتبط: محیط زیست
برچسب‌ها: گرد وغبار , سلامت وایمنی

تاريخ : جمعه ۹ تیر۱۳۹۱ | 18:10 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

مناجات

الهی دلی ده که در کار تو جان بازیم                   جانی ده که کار آن جهان سازیم

دانایی ده که از راه نیفتیم                                 بینایی ده تا در چاه نیفتیم

دست گیر که دستاویز نداریم                             در گذر که بد کرده ایم

                                                                                            "خواجه عبدا..انصاری "

 هنگامی که بندگان در پیشگاه خدا می ایستند،آواز دهنده ای ندا دهد:آن کس که مزدش با خداست،برخیزد و به بهشت رود . 

گفته می شود:چه کسی مزدش با خداست ؟ می گوید: گذشت کنندگان از مردم .

                                                                                                 رسول اکرم (ص)


موضوعات مرتبط: متفرقه

تاريخ : پنجشنبه ۸ تیر۱۳۹۱ | 8:40 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

کار در شیفت شب و خطر بیشتر سرطان پستان

انجام کار شبانه شاید در بعضی از مشاغل اجتناب ناپذیر باشد ،اما مطالعات جدید انجام شده توسط محققیق دانمارکی نشان می دهد که شیفتهای شبانه خطر بروز سرطان پستان را در زنان افزایش می دهد . کار در شیفتهای شب علاوه بر تغییر ساعت بیولوژیکی بدن ، باعث خستگی مفرط ،ومشکلات خواب می شود وبه طور فزاینده ای خطر بروز دیابت ،چاقی وحتی سرطان راافزایش می دهد.

در مطالعه جدید انجام شده توسط محققین دانمارکی ، زنانی که در طول شب کار می کنند تا ۴ برابر بیشتر از کسانی که در شیفتهای شب شاغل نیستند احتمال بروز سرطان پستان را دارند . محققان در این مطالعه بیش از ۱۸ هزار زن را در فاصله سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۹۹ مورد بررسی قرار دادند و۱۴۱ زن مبتلا به سرطان را تا سال ۲۰۰۶ پیگیری کردند . آنالیز داده های بدست آمده نشان داد که کار شبانه با ۴۰درصد افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه است. این اثر حالت تجمعی نیز دارد، به عبارت دیگر زنانی که حداقل ۳ شب در هفته به مدت ۶ سال شیفت کار شبانه داشته باشند ،نسبت به کسانی که ۱ یا ۲ شب در هفته شیفت شبانه داشته باشند ،۲ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند .


موضوعات مرتبط: طب کار وبیماریهای شغلی
برچسب‌ها: سرطان پستان , شیفت شب

تاريخ : چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ | 17:50 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

شعار روز جهانی محیط زیست در سال1391

اقتصاد سبز: آیا شما هم در آن جایی دارید؟»

 (?Green Economy: Does it include you )

برنامه محیط‌زیست سازمان ملل (‌UNEP) اقتصاد سبز را اینچنین معنا می‌کند: اقتصادی که منجر به رفاه بیشتر انسان‌ها و جوامع آنها شود. رهاورد آن برابری اجتماعی درعین کاهش معنادار خطرات زیست‌محیطی و جبران کمبودهای اکولوژیکی است.

با توجه به اینکه بحران اقتصادی جهانی از سال‌2007 آغاز شده و هنوز هم کمابیش به قوت خود باقی است شاید بتوان این مفهوم جدید را تاحدودی کارگشا دانست. بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که این بحران بدترین نوع بحرانی است که جهان از دهه‌1930 به بعد با آن مواجه شده است. یک درس کلیدی که از این تجربه به‌دست آمده این است که روش‌های معمولی که تاکنون به‌کار بسته شده‌اند، قطعا با مسائلی همراه بوده‌اند. اقتصاد سبز (یا اقتصادی که بر پایه رعایت اصول زیست‌محیطی پایه‌گذاری شده) را می‌توان یک گزینه پیشنهادی توصیف کرد که تنها درصدد است تا فعالیت‌های تجاری از این پس با روشی پایدارتر انجام شود. برنامه محیط‌زیست سازمان ملل(UNEP) در اواخر سال‌2008 پیشگام تعریف این مبحث نوین اقتصادی شد. مکانیسم پیاده‌سازی این مبحث، جامع و عملی است. در این طرح سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیست‌محیطی و حتی بخش‌هایی که در تضاد با مباحث زیست‌محیطی هستند، مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفته است. پیاده‌سازی این طرح مستلزم درنظر داشتن موارد ذیل است:

تهیه یک گزارش مالی و تحقیق درباره سایر موارد مرتبط. این تجزیه و تحلیل عبارت است از بررسی اقتصاد خرد، اصول پایداری و نهایتا راه‌حل‌هایی عملی که می‌توان در بخش‌های مختلف ارائه داد.

ارائه سرویس‌های مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف به‌منظور پیشبرد اقتصاد سبز

استفاده از روش‌های تحقیقــاتی مختلف. سازمان‌های دولتی، غیردولتی و کارمندان متخصص سازمان ملل می‌توانند نقش مؤثری در اجرای اصول اقتصاد زیست‌محیطی داشته باشند.

نظر به مزایای زیست‌محیطی و پیشنهاد گزینه‌های متعدد در زمینه توسعه پایدار بسیاری از ارگان‌ها خواستار سرمایه‌گذاری در این بخش شده‌اند. برنامه محیط‌زیست سازمان ملل گزارشی از چند نمونه این طرح‌ها را ارائه کرده است. اشتغال‌زایی یکی از نقاط برجسته این گزارش است. از آنجا که اشتغال‌زایی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های رشد اقتصادی است لذا می‌تواند از بار اقتصادی بکاهد.

ماخذ:همشری آنلاین


موضوعات مرتبط: محیط زیست

تاريخ : یکشنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۱ | 9:10 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

روز جهانی محیط زیست در سال 2012

 روز جهانی محیط زیست یک رویداد جهانی وسالانه است که از سال ۱۹۷۲ آغاز شده است . .روز جهانی محیط زیست، (World Environment Day)، (WED)روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری، به عنوان روز میحط زیست انتخاب شده‌است. این روز پنجم ژوئن هرسال می‌باشد.

رشد روزافزون آلودگی و تخریب محیط‌زیست و بروز بحران‌های پی در پی زیست محیطی باعث شد دولت‌ها به طور جدی به تکاپو افتاده تا چاره‌ایی بیندیشند.مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال۱۹۷۲ با تصویب ماده‌ای، 5 ژوئن را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد. هدف از نامگذاری این روز، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسوولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری است. در ایران  ۱۵ تا ۲۱خرداد به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

 شعار سال 2012 روز جهانی محیط زیست با تاکید بر اقتصاد سبز وبا عنوان

 (?Green Economy: Does it include you ) بر این مسئله تاکید دارد که حرکت به سمت اقتصاد سبز علاوه بر اینکه  منجر به بهبود  حقوق صاحبان سهام وافزایش  رفاه وعدالت اجتماعی می شود تاثیرقابل توجهی در کاهش خطرات زیست محیطی وکاهش انتشار کربن وارتقاء بهره وری منابع وممانعت از دست رفتن تنوع زیستی دارد.


موضوعات مرتبط: محیط زیست

تاريخ : سه شنبه ۹ خرداد۱۳۹۱ | 11:1 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

ارگونومی اداری

راه حلهایی عملی برای داشتن یک محیط کاری ایمن وراحت

برای دریافت فایل اموزشی مذکور بر روی عنوان بالا کلیک کنید .


موضوعات مرتبط: ارگونومی
برچسب‌ها: ارگونومی , کارکنان اداری

تاريخ : دوشنبه ۱ خرداد۱۳۹۱ | 15:28 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

ایمنی و حرکت بسوی مشاغل سبز

قرن بیست و یکم زمان رویارویی با دو چالش است :

اول، جلوگیری از تغییرات آب و هوایی خطرناک و زوال منابع طبیعی که بطور جدی کیفیت زندگی نسلهای حال و آینده را به خطر می اندازد.

دوم، حصول اطمینان از توسعه پایدار که بر اساس 3 اصل :

 رشد اقتصادی،  عدالت اجتماعی و حفاظت از محیط زیست بنا شده است .

اقتصاد سبز به نمادی از پایداری بیشتر اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده است که محیط زیست را برای نسلهای آینده و بصورت عادلانه تری برای همه مردم و کشورها حفظ می کند.

حرکت بسوی یک " اقتصاد سبز "با ایجاد " مشاغل سبز "،"سبزشدن" صنایع موجود و فرآیندهای تولید و اشتغال، عنصری کلیدی برای دستیابی به توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی در محیط زیست می باشد. در این راستا برقراری توسعه اجتماعی و حفاظت محیط زیست ارتباط تنگاتنگی با ایجاد محیط کار ایمن تر و سالم تر وبرخورداری همه افراد از کار مناسب دارد .

    مشاغل سبز باابتکار عمل مشترک برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، سازمان بین المللی کار (ILO)، سازمان بين المللي كارفرمايان ((IOE و کنفدراسیون اتحادیه تجارت جهاني  (ITUC) آغاز شده است. این تلاش هماهنگ از طریق دولتها، کارفرمایان و اتحادیه های صنفی کارگری برای حل چالش جهانی تغییرات آب و هوایی وپایداری زیست محیطی،  باتنظیم سیاستهایی منسجم و برنامه هایی موثر ، ایجاد مشاغل سبز و کارمناسب برای همه را مورد حمایت قرارمی دهد.

 ابتکار مشاغل سبز به این دلیل فراخوانده شده که در حرکت به سوی گذار درست ومنصفانه، مواردی را که از این تغییرات متاثر می شوند، با یک همیاری عادلانه وجلب مشارکت کارفرمایان و کارگران و سازمانهای آنها، سایر فعالان اجتماعی و جامعه، تبدیل به فرصتهای جدید نمایند.

اتخاذ سیاستهای جدید و یکپارچه تر برای توسعه پایدار شرکتها، افزایش فرصتهای شغلی، آموزش و مهارت آموزی کارگران، بهبود امنیت اجتماعی(بیمه ها) به سهولت درفرایند این انتقال تاثیر گذار است . در این زمینه سه جانبه گرایی در گفتمان ومعاملات،  نقش مهمی دارد. همچنین باید به ایجاد فرصتهای برابر در اشتغال هردو جنس (زن ومرد) در "مشاغل سبز "توجه خاصی داشت.

     مشاغل سبز وکار شایسته  به شرح ذیل تعریف می گردند:

کار شایسته آن است  که مستقیما"در کاهش اثرات زیست محیطی صتعت وواحدهای شغلی ازطریق کاهش مصرف انرژی و منابع، کاهش انتشار آلاينده ها، کاهش زباله در حفظ و یا احیای اکوسیستم و... موثر باشد. در واقع مشاغل سبز ، کارهای  شایسته ای هستند که شاغلین آن از دستمزد کافی، شرایط کاری ایمن، امنیت شغلی، آینده کاری معقول و حمايتهاي حقوقي كافي برخوردار باشند .

         با توجه به این تعریف، همه کارها می توانند مشمول "کار سبز " شوند مشروط بر آن که پایبند به اصول حاکم بر ایمنی و بهداشت کارگران، بعنوان شاخصهای اصلی کار شایسته باشند. با تاکید بر ابعاد اشتغال و تضمین بکارگیری شاخصها درتعیین کار شایسته  در تعریف مشاغل سبز، سازمان بین المللی کار تایید می کند که " کار شایسته، " کارایمن" است. بنابراین برای تضمین دستیابی جامع و یکپارچه به توسعه پایدار، حفاظت از ایمنی و بهداشت کارگران باید باحفاظت از محیط زیست همراه باشد .

بطورکلی محیط کاری ایمن و سالم و حفاظت از محیط زیست، اغلب دو روی یک سکه هستند . اقدامات اصلاحی درکارگاهها برای کاهش تاثیرات منفی بر محیط زیست عمومی میتواند جوامع محلی را حفاظت کند. به همین ترتیب زمانی که روشهای حفاظت از محیط زیست برای مقابله باتاثیرات منفی فرایندهای تولید بکارگرفته می شود، باید سلامت کارگران وعوامل تهدید کننده آن را نیز در این ارزیابی منظور و کنترل نمود. استفاده ازروشهای ایمنی و بهداشت حرفه ای کمک بزرگ وموثری به"سبز شدن " صنایع و اقتصادمی نماید.

ماخذ: کتابچه روز جهانی ایمنی وبهداشت حرفه ای در سال۲۰۱۲ 

ترجمه مرکز سلامت محیط وکار

انتشارات سازمان بین المللی کار


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای
برچسب‌ها: اقتصاد سبز , ایمنی وبهداشت

تاريخ : سه شنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۱ | 13:19 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

ایمنی کار با سموم وآفت کشها در کشاورزی

همه آفت کشها ومواد شیمیایی مصرفی در کشاورزی  برای انسان وسایر حیوانات ومحیط زیست  سمی هستند .  بنابر این برای کاهش خطرات این موادوحفظ سلامتی خود ، لازم است کشاورزان عزیز به این نکات توجه کرده وآنها را در هنگام کار  مورد توجه قرار دهند :

1-     بر روی ظروف  حاوی این مواد سمی حتما بایستی با حروف درشت وبه زبا ن فارسی کلمه حشره کش ویا علف کش نوشته شده وعلامت خطر بر روی این ظروف  زده شده باشد .

2-     اگر مواد شیمیایی که می خرید در ظروف بزرگ  بسته بندی شده اند وشما مجبور هستید که آنها را برای مصارف در زمانهای مختلف به ظروف دیگری غیر از ظرف اصلی انها تقسیم کنید . اولا از ظروف فلزی درب دار ومحکم برای ذخیره سازی مجدد انها استفاده کنید  .وثانیا آنها را در فضاهای درون خانه واتاقهای محل سکونت نگهداری نکنید ودر جایی امن وکمد های دارای قفل وبدور از مواد غذایی وآشامیدنی نگهداری کنید .

3-     قبل از اینکه برای خرید سم اقدام نمایید . بررسی کنید آیا روش ها وراه حلهای دیگری غیر از استفاده ازسموم وآفت کشها  برای مبارزه با آفت وجود دارد ویا خیر ؟برای این منظور می توانید از راهنماییهای کارشناسان ومروجین کشاورزی  بهره ببرید .

4-      در صورتیکه راه حلی غیر از استفاده از سم وجود ندارد .سعی کنید از افت کشهای ایمن تر وبا سمیت کم و سموم مجاز استفاده کرده ودر تعیین نوع سم ومقدار مصرف آن با توجه به نوع آفت از راهنمایی های کارشناسان کشاورزی استفاده کنید .

5-     هرگز از سموم وآفت کشهای غیر مجاز که به وفور در مراکز فروش سم موجود است استفاده نکنید .

6-     هرگز خودتان بدون نظر کارشناسان کشاورزی اقدام به ترکیب 2 ویا چند سم  برای افزایش اثر آنها با یکدیگر نکنید .چون این مخلوط ممکن است خطرات بهداشتی بسیار شدیدی برای خودتان ویا مصرف کنندگان آن محصول ومحیط زیست بدنبال داشته باشد .

7-     در هنگام سم پاشی حتما از  وسایل حفاظت فردی مناسب شامل لباس کار ،چکمه ، دستکش حفاظتی ، عینک ایمنی ، وماسک مناسب استفاده کنید .

8-     زخم ها ی موجود در دستها ویا نقاط باز بدن می توانند جذب سم را افزایش بدهند  .بنابراین در این مواقع از وسایل حفاظت فردی مناسب مثل دستکش استفاده کنید .


موضوعات مرتبط: بهداشت کشاورزی

تاريخ : چهارشنبه ۳۰ فروردین۱۳۹۱ | 9:44 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

اپراتورهای کامپیوترو کارکنان اداری بخوانند

اگر شما با كامپيوتر كار ميكنيد يا كار اداري فراواني داريد كه موجب ميشود ساعات زيادي را پشت ميز كارتان بگذرانيد، احتمال اينكه در پايان روز در ناحيه پشت و گردن احساس گرفتگي يا درد داشته  باشيد زياد خواهد بود.

نگران نشويد، دليل اين حس، پيري و از كار افتادگي نيست، تحقيقات جديد نشان داده است كه حتی كودكان دبستاني و راهنمايي هم، در صورتي كه مدت طولاني پشت ميز يا مقابل كامپيوتر و مشغول انجام تكاليف خود باشند دچار چنين مشكلي خواهند شد.

در واقع نشستن در مقابل كامپيوتر تبديل به شيوه اي از زندگي امروز شده است. فن آوري كامپيوتر درعين اينكه بازدهي و توانايي ادارات را تا حد فراواني تشديد كرده است، كار با آن نيز عوارضي درگردن، پشت و شانه هاي كاربران ايجاد كرده است.

دكتر بابي ارنشتاين "يكي از پزشكان پر سابقه مشكلات جسمي گفته است :  مردم به سادگي وقت بسياري را به حالت نشسته ميگذرانند. شيوه نشستن آنها، همراه با حركات  مكانيكي و تكرار شونده و اينكه مدت طولاني در يك حالت قرار گرفته اند، دردهاي مختلفي در بدن  آنها ايجاد ميكند كه در صورت تغيير رويه ندادن به شكل مزمن درخواهد آمد."

در اينجا به بعضي راهكارها براي جلوگيري و برطرف نمودن چنين مشكلاتي ميپردازيم.

مشكلات عمده اي كه كاربران كامپيوتر از آن شكايت دارند هر نوع درد عمومي تا دردهاي موضعي  چون گردن درد، درد قسمتهاي بالايي يا پاييني پشت و دردهايي در مچ دست و لگن را در بر ميگيرد.

علائم هشدار دهنده جديدتري چون خواب رفتگي يا بي حسي، نشان دهنده مشكلات جدي تر و مزمن تري هستند كه در اثر جدي نگرفتن دردهاي كوچك در طول زمان ايجاد شده اند. بنا به گفته دكتر ارنشتاين، " هنگامي كه درد دليلي چون آسيبهاي ناشي از زمين خوردگي يا تصادفات و ... نداشته باشد، دليل آن معمولا به نوع كار بستگي دارد. مشكل در ابتدا به صورت يك درد يا گرفتگي بروز ميكند كه چند روز دوام مي آورد و ظاهرا دليل خاصي هم ندارد، گاهي اوقات مشكل به صورت يك حس ناراحتي كلي و خشكي بدن و مفاصل خواهد بود و اكثرا هنگام خواب توجه فرد مبتلا را به خود جلب ميكند يعني زماني كه آنها در آرامش بوده و بيشتر متوجه بدن خود هستند."

ابعاد مناسب صندلي براي كارهاي كامپيوتري:

-1 پشتي صندلي بايستي به هر زاويه اي قابل تغيير بوده به وضعيت دلخواه درآيد.

-2 ارتفاع پشتي بين 48 تا 82 سانتيمتر بالاي كف صندلي مناسب بوده و قسمت بالايي پشتي بايد كمي مقعر باشد . بهتر است عرض پشتي 32 تا 36 بوده و براي افزايش بازدهي آنها در تمام صفحات افقي به شعاع 50 تا 40 سانتيمتر مقعر باشد .

-3 روي پشتي بايد از بالشتك مناسب كمري استفاده گردد بطوريكه مهره كمري سوم تا خاجي پوشانده شود مثلا ارتفاع 10 تا 20 سانتيمتر بالاي پايينترين سطح نشيمنگاه مناسب ميباشد.

-4 سطح نشيمنگاه بايد 45 تا 40 سانتيمتر عرض داشته و از جلو تا عقب 42 تا 38 سانتيمتر طول داشته باشد . يك تو رفتگي جزيي در كفه به همراه لبه رو به بالا (زاويه 4 تا 6 درجه ) ، از ليز خوردن باسن جلوگيري ميكند و يك بالشتك سبك دو سانتيمتري نيز كه غير قابل نفوذ باشد و از ليز خوردن و عرق كردن جلوگيري ميكند استفاده گردد.

-5 استفاده از زير پايي براي جلوگيري از آويزا ن ماندن پاي افراد كوتاه قد بسيار مهم است (اصولا وجود زير پايي شيب دار براي كاهش فشار وارده بر كمر بسيار مهم ميباشد )

-6 ارتفاع صفحه كليد نسبت به كف اتاق 62 تا 88 سانتيمترباشد.

-7 ارتفاع مانيتور نسبت به كف اتاق 90 تا 128 سانتيمترتنظیم شود.

-8 زاويه نگهدارنده كاغذ 0 تا 90 درجه

-ارتفاع تكيه گاه مچ( پد موس ) حداقل 1 سانتيمتر

-10 شيب صفحه كليد 5 تا 15 درجه

-11 ارتفاع دسته صندلي از كف صندلي 28 سانتيمتر

-12 فاصله چشم از مانيتور 43 سانتيمتر.


موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : دوشنبه ۲۱ فروردین۱۳۹۱ | 16:58 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

به بهانه شعار روز جهانی ایمنی وبهداشت حرفه ای در سال 2012

ارتقائ ایمنی وبهداشت در  اقتصاد سبز

 

مفهوم اقتصاد سبز چندین سال است که در محافل عملی، اقتصادی و سیاسی دنیا معرفی شده و مورد بحث قرار گرفته است.طرح اقتصاد سبز برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ میلادی توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد یا UNEP  معرفی گردید .در طی این سال‌ها درخواست‌های فراوانی از سوی نهادهای مختلف در سطح جهانی برای لحاظ کردن مسائل زیست محیطی در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی وجود داشته است. این در جوهره خود شاید همان چیزی باشد که "اقتصاد سبز" به دنبال آن است. با به وجود آمدن بحران‌های اخیر اقتصادی، بالا گرفتن اعتراض‌ها در گوشه و کنار جهان و پدیدار شدن ضعف‌ها و کاستی‌های ساختار اقتصادی موجود، برخی بر این اعتقاد هستند که مفاهیمی مانند توسعه و اقتصاد پایدار باید توجه بیشتری را میان تصمیم‌گیران اقتصادی و سیاسی جلب کند.

 مطابق تعریف "ائتلاف اقتصادی سبز" که در برگیرنده نمایندگان و کارشناسانی از بخش‌های محیط زیست، توسعه، تجارت و همچنین مصرف‌کنندگان است، اقتصاد سبز گونه‌ای از اقتصاد است که می‌تواند کیفیت بالاتری از زندگی را در چهارچوب محدودیت‌های زیست بوم سیاره زمین در اختیار همگان قرار دهد.

 برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد یا UNEP نیز معتقد است چنین اقتصادی می‌تواند از یک‌سو رفاه و سلامتی را در جامعه انسانی ارتقاء دهد و برابری اجتماعی را به ارمغان بیاورد و از سوی دیگر قادر است خطرات زیست محیطی و اکولوژیکی را کاهش دهد. این شیوه از اقتصاد همچنین ارزش‌های اقتصادی طبیعت و خدمات زیست بوم را به انسان مد نظر قرار می‌دهد.

 چنین تعاریفی از اقتصاد سبز و همچنین توسعه پایدار که مسائل زیست محیطی را مورد توجه قرار می‌دهند مفاهیم و ایده‌های جذاب و قابل توجهی به نظر می‌رسند، اما فراتر از این تعاریف آکادمیک پرسش این‌جاست که جامعه جهانی در حال حاضر چگونه به سمت دستیابی به این اهداف حرکت می‌کند و چه کسی نقش هدایت‌کننده و چه کسی نقش هدایت‌شونده را برعهده دارد؟ از آن مهم‌تر این که اصولاً دست یافتن به چنین اهدافی که در تعاریف به نظر متعالی می‌رسند تا چه میزان امکان‌پذیر است؟

 در تحقیقی که توسط "اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت" صورت گرفته است نقش  دولت‌ها، شرکت‌های بزرگ و جوامع محلی در حرکت به سمت یک اقتصاد سبز بررسی شده است. این اتحادیه تایید می‌کند که چنین حرکت‌هایی از سوی تعدادی از شرکت‌های بسیار بزرگ در جهان آغاز شده است و برخی از آنها نتایج مثبتی نیز به دست آورده‌اند. شرکت‌های بزرگ تولیدکننده لوازم ورزشی در این خصوص پیشتاز هستند. گروه تولیدی پوما، یکی از این مثال‌هاست. این شرکت بزرگ به تازگی گزارشی را منتشر کرده که در آن دستاوردها و اقداماتی را که در خصوص توسعه پایدار و در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی انجام داده، تشریح کرده است. این گزارش به کاستن از میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و همچنین مصرف آب می‌پردازد. همچنین شرکت نایک NIKE، بزرگترین تولیدکننده پوشاک ورزشی نیز برنامه‌ای را منتشر کرده است که در آن سیاست‌های این شرکت در مسیر توسعه پایدار، تلاش برای کاهش زیان‌های وارده به محیط زیست، در نظر گرفتن محدودیت منابع طبیعی و همچنین تعهد به حذف مواد شیمیایی سمی در تولیدات تا سال ۲۰۲۰ تشریح شده است.

 اما به جز این تولیدکنندگان بزرگ ورزشی در جهان که تعهد داده‌اند حرکت‌های خود را در مسیر حفظ محیط زیست تنظیم کنند، تعدادی دیگر از غول‌های صنعتی و اقتصادی نیز به ظاهر به این حرکت پیوسته‌اند. شرکت بزرگ Unilever یکی از این غول‌های بزرگ تولیدی و تجاری است. این شرکت که چهارصد نام و نشان تجاری مختلف در جهان به آن وابسته هستند بیشتر در زمینه تولید محصولات بهداشت و سلامت فعالیت می‌کند. این شرکت نیز به تازگی برنامه‌ای را برای دستیابی به توسعه پایدار و اقتصاد سبز تعریف و منتشر کرده است. در این برنامه پنجاه هدف مختلف در جهت کاستن از زیان‌های محیط زیستی و بهینه کردن استفاده از مواد خام کشاورزی تشریح شده و همچنین کمک به یک میلیارد نفر در سراسر جهان برای بهبود وضعیت سلامت و بهداشت آنها مد نظر قرار گرفته است.

  ماخذ: سایت رادیو زمانه -بیژن روحانی


موضوعات مرتبط: محیط زیست
برچسب‌ها: اقتصاد سبز , روز جهانی ایمنی وبهداشت حرفه ای

تاريخ : دوشنبه ۲۹ اسفند۱۳۹۰ | 10:50 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

سال نو بر همه شما بود مبارک

بـنام خدای بهار آفرین  / بهار آفرین را هزار آفرین

 

 در سایه الطاف بیکران خداوند یکتا همیشه 

سالم وسلامت وتندرست باشید

 


موضوعات مرتبط: متفرقه

تاريخ : پنجشنبه ۲۵ اسفند۱۳۹۰ | 12:17 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

پوستر روز جهانی ایمنی وبهداشت حرفه ای در سال 1391-2012

تاريخ : یکشنبه ۲۱ اسفند۱۳۹۰ | 12:14 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

ارتقائ ایمنی وبهداشت در اقتصاد سبز

28 آوریل امسال (2012)مصادف با 9 اردیبهشت ماه سال 1391 مصادف با روز جهانی ایمنی وبهداشت شغلی است .شعار امسال سازمان بین المللی کار متمرکز بر ارتقائ ایمنی وبهداشت حرفه ای در اقتصاد سبز است . تغییر در جهان با اقتصاد سبز در حال وقوع است . از آنجا که این اتفاق خواهد افتاد ، پس ضروری است که موضوع ایمنی وبهداشت در محیط کار باسیاستهای مشاغل وصنایع سبز یکپارچه شود .  

صنایع سبز نه تنها به حفاظت از محیط زیست  بلکه بایستی به فراهم کردن محیطی سالم وبی خطر برای کارگران خود نیز توجه کافی داشته باشند .ایمنی وبهداشت شغلی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از ترویج صنایع سبز واقتصاد سبزتر ، به عنوان کلیدی برای دستیابی به توسعه اقتصادی واجتماعی ساز گار با محیط زیست  پایدار مطرح می باشند  .

ما از همه شما دعوت می کنیم که در ترویج این پیام وموضوع امسال روز جهانی ایمنی وبهدشت کار به ما بپیوندید .ما پیشاپیش از تلاش شما در پیشبرد این هدف سپاسگزاریم .

ماخذ : سایت سازمان بین المللی کار (ILO)


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای

تاريخ : یکشنبه ۲۱ اسفند۱۳۹۰ | 12:8 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

عوامل اجتماعی موثر بر سلامت

 اغلب مردم سلامت خود را در مراجعه به پزشك و نظام بهداشت و درمان كشور جستجو می‌كنند، این در حالی است كه در بهترین شرایط، نظام درمانی كشور 25 درصد در سلامت افراد جامعه نقش دارد و 75 درصد مابقی را باید در جایی دیگر جستجو كرد.

 سال 1354 برای اولین بار كتابی منتشر شد كه نویسنده بیان كرده بود با مطالعه اقدامات انجام شده در ارتباط با سلامت در آفریقا، آسیا و آمریكای جنوبی نشان داده شد بسیاری از «علل» مشكلات معمولی در ارتباط با سلامت، از خود جوامع نشات می‌گیرد و مداخله بخش بهداشت به تنهایی اغلب بی‌اثر است و اقدامات خارج از بخش سلامت شاید آثار بیشتری داشته باشد تا مداخلات منحصرا بهداشتی. امروزه پذیرفته شده كه مهم‌ترین عامل موثر بر سلامت در جوامع، عوامل اجتماعی است. در واقع ۵۰‌ درصد عوامل موثر بر سلامت را عوامل اجتماعی تشكیل می‌دهد. ژن و عوامل بیولوژیك ۱۵ درصد، عوامل پزشكی ۲۵ درصد و عوامل رفتار فردی و اجتماعی ۱۰ درصد در این خصوص نقش دارند.

نابرابری در جهان

امروزه در حالی در برخی كشورهای جهان شاهد بهبود امید به زندگی و ارتقای سلامت هستیم كه زنگ‌های خطر به خاطر بهبود نیافتن حوزه‌های فوق در بخش‌های دیگر جهان به صدا درآمده است. فردی كه امروز در برخی از كشورها به دنیا می‌آید، می‌تواند انتظار داشته باشد كه بیشتر از 80 سال عمر كند، اما اگر در نقاط دیگر به دنیا آمده باشد، انتظار زندگی كمتر از 45 سال را می‌تواند داشته باشد. در درون كشورها نیز تفاوت‌های شگفت‌آوری در سلامتی وجود دارد كه به طور نزدیكی با درجات محرومیت اجتماعی ارتباط پیدا می‌كند، این در حالی است كه تفاوت‌هایی با این وسعت، درون و میان كشورها نباید وجود داشته باشد.

در كشور استرالیا اختلاف امید به زندگی بین بومی‌های آن كشور و سفیدپوستان مهاجر حدود 20 سال است. در ایران محاسبات مركز آمار ایران اختلاف بین استان تهران و سیستان و بلوچستان را حدود 10 سال تخمین می‌زند. احتمالا اختلاف بین پایین‌ترین طبقات اجتماعی استان سیستان و بلوچستان با جامعه متمكن‌تر تهرانی بیش از رقم مزبور است.

تحرك و سلامت

یكی از معضلات مردم در جهان امروز زندگی كم‌تحرك است كه در ایجاد بیماری‌ها، ناتوانی‌ها و مرگ و میر تاثیر بسزایی دارد وحتی در گروه‌های فعال جامعه به سرعت در حال افزایش است. در كشورهای مختلف بین 60 تا 85 درصد از بزرگسالان تحرك كافی برای بهبود سلامتی ندارند و كمبود فعالیت جسمانی مناسب باعث ایجاد و تداوم بسیاری از بیماری‌ها می‌شود. در بیشتر كشورهای جهان، اكثریت افراد در سن كار و تولید هستند و به علت این‌كه گمان می‌كنند سالم‌اند، برای انجام فعالیت جسمانی منظم خود توجه لازم را ندارند. مطالعات دقیق و علمی كه نشان دهد چه میزان از گروه‌های فعال جامعه ایران در دهه‌های گذشته فعالیت جسمانی كافی داشته‌اند در دسترس نیست، اما در 20 سال اخیر چند پ‍ژوهش با ارزش، خطر رو به تزاید كم‌تحركی را در گروه‌های مختلف اجتماعی گوشزد می‌كند. با توجه به اهمیت فعالیت جسمانی در سلامتی انسان‌ها، نتایج مطالعه نشان می‌دهد كه لازم است تا برنامه‌ریزی و آموزش‌های علمی درخصوص تغییر سبك زندگی صورت گیرد.

فقر و سلامت

در مطالعه‌ای كه از سوی سازمان جهانی بهداشت در سال 2002 به چاپ رسیده، آمده كه كشورهای فقیر به نظر می‌رسد از نظر سلامت آینده بدتری دارند. از سوی دیگر، بیماری روی درآمد خانوار اثر منفی واضحی دارد، چراكه با هزینه‌هایی برای ارائه خدمات سلامت همراه خواهد بود.

سلامت به صورت پیچیده‌ای با وضع اقتصادی مرتبط است. افراد سالم قدرت فراگیری بیشتری دارند، كسب درآمد برای آنان آسان‌تر است، به جامعه بیشتر منفعت می‌رسانند و بهتر می‌توانند از افراد سالمند و كودكان مراقبت كرده و نیز سالم‌تر زندگی كنند. افرادی كه از درآمد بالاتری برخوردارند، طبیعتا دسترسی بیشتری به اطلاعات بهداشتی، مراقبت‌های بهداشتی ـ درمانی، غذاهای مغذی، آب آشامیدنی سالم و دفع بهداشتی فضولات داشته و در محیط‌های سالم‌تر زندگی می‌كنند. آنان به محض بیمار شدن به مراقبت‌های لازم پزشكی و تكنولوژی‌های تشخیصی و درمانی دسترسی دارند. افراد فقیر به پاره‌ای یا تمام امكانات فوق، فقط دسترسی محدودی پیدا می‌كنند. هنگامی كه بیمار شوند، دسترسی آنان به سیستم بهداشتی ـ درمانی با تاخیر صورت گرفته و اغلب بسیار اولیه است و اقدامات تشخیصی و درمانی، درصد خیلی بیشتری از درآمد خانواده را به خود اختصاص می‌دهد. تشخیص كسالت در مراحل پیشرفته‌تر بیماری صورت می‌گیرد و در نتیجه آمار مرگ و میر افراد فقیر خیلی بالاتر است. مطالعات نشان می‌دهند كه افراد فقیر یك جامعه ثروتمند، حتی از میانگین متوسط جوامع فقیر، از كیفیت زندگی و سطح سلامت پایین‌تری برخوردارند و گروه‌های محروم‌تر عمر كوتاه‌تر و كیفیت زندگی پایین‌تری دارند و مولفه‌های اجتماعی تعیین‌كننده سلامت، در پیدایش این تغییرات نقش عمده و قابل توجهی دارند. مطالعات نابرابری‌های بهداشتی همگی نشانگر تأثیر عوامل اقتصادی ـ اجتماعی بر سلامتی هستند. گروه‌های محروم از نظر اقتصادی ـ اجتماعی به صورت واضح سلامت روانی كمتری را تجربه می‌كنند و مرگ و میر بیشتری دارند و بار كلی بیماری‌ها با درآمد ارتباط دارد.

نكته: مطالعات نشان می‌دهد كه دغدغه مشكلات اقتصادی، بیكاری و نبود تامین اجتماعی مهم‌ترین موانع توجه مردان به سلامت خود بویژه در كشورهای در حال توسعه است
رابطه بین درآمد و امید به زندگی و نیز امید به زندگی همسان‌سازی شده با سطح سلامت و سال‌های از دست رفته عمر مشخص شده است. وضعیت اقتصادی اجتماعی شاید بیشترین تاثیر را روی سلامتی داشته باشد. مرگ و میر افراد با درآمد زیر خط فقر 2 برابر افراد با درآمد بالای خط فقر است.آنچه مشخص است نابرابری در سلامت به میزان بالا منعكس‌كننده نابرابری در متغیرهای تعیین‌كننده سلامت در سطح فردی و در سطح خانواده است.

مردان و سلامت

مطالعات نشان داده است مهم‌ترین دغدغه فكری مردان مشكلات اقتصادی و پیامدهای ناشی از بیكاری است. مشكلات فرهنگی ـ اجتماعی، مشكلات خانوادگی، فقدان تامین اجتماعی موثر، ضعف مدیریت كلان اجتماعی همراه با مشكلات زیست‌محیطی ازجمله مهم‌ترین دغدغه فكری مردان محسوب می‌شود، به گونه‌ای كه همچون یك بازدارنده فكری مانع از پرداختن آنان به امر سلامت می‌شود. یافته‌ها نشان می‌دهد آن عده بسیار كمی هم كه به اهمیت سلامت می‌اندیشند، نیز به سلامت برای مفید بودن و سربار نبودن اهمیت می‌دهند تا اهمیت سلامت برای سالم بودن.

تغذیه سالم

بسیاری از بیماری‌های بزرگسالان از دوران كودكی قابل پیشگیری است. آخرین تحقیقات پزشكی نشان می‌دهد كه بسیاری از بیماری‌های قلبی ـ عروقی ریشه در دوران كودكی دارد. روند گرفتگی عروق در كودكان از زیر 2 سال شروع می‌شود و تا 25 سالگی ادامه دارد. البته بسته به سابقه فامیلی، چاقی، دیابت، فشار خون بالا، كم‌تحركی و كلسترول بالا، این روند می‌تواند تشدید یا ثابت بماند.

یكی از عوامل مهم خطرساز چاقی است. در چند دهه اخیر چاقی كودكان در مقایسه با 20سال گذشته 3 برابر شده است. تغییرات سریع شیوه زندگی باعث دگرگون شدن الگوی غذایی و فعالیت‌های جسمی كودكان شده و آنها را در معرض چاقی و عوارض ناشی از آن قرار داده است.

پزشكان معتقدند برای پیشگیری از بیماری قلبی در بزرگسالی و در راستای ارتقای سلامت قلب از دوران كودكی، اصلاح شیوه زندگی ضروری است. طی 10 سال گذشته از یك سو فراوانی چاقی در كودكان و نوجوانان جامعه ما رو به افزایش گذاشته و از سوی دیگر گرایش به نشستن به پای جعبه جادویی تلویزیون و انجام بازی‌های رایانه‌ای بیش از بازی‌های گروهی شده كه این خود از فعالیت آنها كاسته است. تشویق به افزایش فعالیت بدنی و توسعه ورزش صبحگاهی مدارس، انجام بازی‌های گروهی به جای تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای و آموزش والدین و كودكان برای تغذیه صحیح و اجتناب از مصرف تنقلات بی‌ارزش از برنامه‌های پیشگیری است. این آموزش باید با ایجاد نگرش مثبت به تغییر رفتار بینجامد.

توزیع مناسب درآمد

از ابتدای قرن بیستم تا اواسط آن، توجه بیشتر اقتصاددانان كشورهای جهان به افزایش نرخ رشد اقتصادی معطوف شده بود، ولی از نیمه دوم به بعد، بویژه از دهه ۱۹۷۰ با ملاحظه افزایش شكاف درآمدی میان فقرا و ثروتمندان و همچنین تحول در آگاهی عمومی به افزایش كیفیت زندگی تاكید شده است.

این موضوع ابتدا در كشورهای ثروتمند با تغییر قوانین كار به نفع كارگران و ارائه خدمات رفاهی قابل توجه به نیروی كار، افزایش مالیات از صاحبان سرمایه و اقشار ثروتمند و ارائه انواع بیمه‌های تامین اجتماعی برای افراد كم‌درآمد همراه شد.

تحقیقات نشان می‌دهد كه در دهه‌های 1980 و 1990، بسیاری از كشورهای در حال توسعه افزایش در نابرابری درآمد را تجربه كرده‌اند. توزیع درآمد مناسب یكی از اهداف اقتصادی دولت‌هاست و آنها موظفند كه در نیل به عدالت اجتماعی و فراهم كردن اسباب توزیع درآمد، برای كسب حداكثر رفاه اجتماعی تلاش كنند. در كشورهای در حال توسعه، فقرا بندرت مالیات بر درآمد می‌پردازند و مخارج آموزشی و بهداشتی سهم بزرگی از بودجه را شامل می‌شود.

در راه پیشرفت

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت‌های چشمگیری در شاخص‌های سلامت مادران و كودكان رخ داد كه مرهون تلاش جمعی دست‌اندركاران حوزه سلامت و سیاستگذاران بخش‌های اجتماعی و اقتصادی در توسعه شبكه‌های بهداشتی و درمانی روستا‌ها و شهرها بوده است. فقرزدایی، رفع تبعیض‌ها میان مناطق شهری و روستایی، اجباری كردن تحصیلات، سوادآموزی همگانی بخصوص برای دختران و زنان، آموزش فراگیر مسائل مربوط به سلامت در طول دوران تحصیلات، گسترش و همگانی كردن خدمات بهداشتی و درمانی با تاكید خاص بر استفاده برابر و بدون تبعیض افراد فقیر و غنی از كلیه خدمات و امكانات بهداشتی، تشخیصی و درمانی، مشاركت جامعه در تصمیم‌گیری مسائل مربوط به سلامت، جهت دادن بهزیستی به طرف توسعه، از علل موفقیت كشور بوده است.

همه برای سلامت

سلامت یك فعالیت چند محوری و در عین حال بسیار مهم است، از یك سو عوامل بسیاری در ایجاد و تداوم آن نقش دارند و حاصل مشاركت تمام دستگاه‌های اجرایی یك جامعه است و از سوی دیگر، مقوله سلامت تأثیر قابل توجهی بر سایر بخش‌های جامعه دارد.

افرادی كه از حمایت‌های اجتماعی برخوردار نیستند، معمولا كمترین دسترسی را نیز به خدمات بهداشتی ـ درمانی دارند. برای ارتقای سلامت باید توجه ویژه‌ای به زنان و كودكان شود و از پزشك محوری به بهداشت محوری حركت كرد، اما از آن مهم‌تر این است كه داشتن جامعه‌ای سالم نه‌تنها باید به یك خواست و مطالبه عمومی تبدیل شود، بلكه باید به یك اراده و همت ملی منتهی شده و مردم بیش و پیش از آن كه دیگران را مسوول سلامت جامعه بدانند، خود را مكلف به حفظ و ارتقای سلامت جامعه ببینند.

ماخذ: سلامت نیوزhttp://www.sedaghatnews.ir/Pages/News-14014.html


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی

تاريخ : یکشنبه ۳۰ بهمن۱۳۹۰ | 13:22 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

روز جهانی بهداشت در سال 1391

     شعار روز جهاني بهداشت در سال   2012  مصادف با 18فروردين 1391  :

Good health adds life to years

 "زندگي سالم، طول عمر بيشتر "

با موضوع :

سالمندي و سلامت

AGING AND HEALTH

  روز شمار هفته سلامت: 24-18 فروردين 1391

 o       جمعه  18/1/1391                              سالمندي، ورزش و سلامت معنوي

o       شنبه  19/1/1391                              سالمندي و آموزش  همگاني  

o       يكشنبه 20/1/1391                           سالمندي و حوادث و بلايا 

o       دوشنبه 21/1/1391                           سالمندي و شهرهاي دوستدار سلامت

o       سه‌شنبه 22/1/1391                     سالمندي، سلامت و همكاري‌هاي بين‌بخشي

o       چهار شنبه 23/1/1391                    سالمندي و مراقبت در برابر بيماري‌ها

o       پنج‌شنبه 24/1/1391                         سالمند ي و كرامت اجتماعي  


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی

تاريخ : پنجشنبه ۲۷ بهمن۱۳۹۰ | 13:6 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

راهنمای نحوه محاسبه ,تعیین واعلام شاخص کیفیت هوا

مركز سلامت محيط و كار با همكاري پژوهشكده محيط زيست دانشگاه علوم پزشكي تهران راهنماي نحوه محاسبه، تعيين و اعلام شاخص كيفيت هوا را منتشر كرد.

 برای دریافت فایل این راهنما اینجا کلیک نمایید


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی

تاريخ : شنبه ۸ بهمن۱۳۹۰ | 10:12 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

آلاینده های آلی پایدار تهدیدی برای انسان ومحیط زیست

مواد آلوده کننده آلی پایدار   Persistent Organic Pollutants       ترکیباتی با پایه کربنی هستند که در مقابل تجزیه نوری ، شیمیایی و بیولوژیکی بسیار مقاوم بوده  و از این رو در محیط زیست پایدارند وچون قادر به طي مسافتهاي طولاني در اتمسفر به همراه جريان هوا می باشند ، سبب انتشار گسترده در سطح زمين حتي در مناطقي كه از اين مواد استفاده نمي شود ، ميشوند .  دامنه انتشار آنها بسیار گسترده است این مواد به سبب قابلیت انحلال بسیار کم در آب و بالا در چربی بتدریج در بافت چربی موجودات زنده و زنجیره غذایی آنها تجمع کرده و نهایتا غلظت آنها به حد زیانباری می رسد . اثرات سوء این مواد بر سلامت جانداران و محیط زیست به اثبات رسیده و با توجه به بروز  معضلات جهانی ناشی از این مواد تلاش برای همکاری بین الملی در زمینه مهار آثار زیانبار این مواد  از سالیان گذشته آغاز شده است .تا کنون 21 ماده شیمیایی بسیار سمی به عنوان آلاینده های آلی پایدار شناخته شده اند که حتی در غلظت کم نیز اثرات سوئی بر جانداران و محیط زیست می گذارند .

این مواد که همگی از ترکیبات ارگانوکلره هستند در 3 دسته سموم وآفت کشها ، دی اکسین ها وفورانها و برخی ترکیبات شیمیایی صنعتی تقسیم بندی شده اند . كنوانسيون استکهلم با هدف حفاظت ازسلامت انسان و محيط زيست در برابر آلاينده‌هاي آلي پايدار(POPs) و برنامه ریزی جهت کاهش و حذف کاربردآنها در تاريخ 22 مي سال 2002 توسط 126 كشور امضا گرديد و كشور  ایران بعد از تصویب متن کنوانسیون توسط شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی در ارديبهشت ماه سال 1384 ، در خرداد ماه سال 1385 رسماٌ به کنوانسیون استکهلم ملحق گردید و دفتر بررسی آلودگی آب و خاک سازمان به عنوان مرجع ملی این کنوانسیون در کشور اجرای مفاد آن را عهده دار گردیده است.


موضوعات مرتبط: محیط زیست
برچسب‌ها: آلاینده های آلی پایدار , سموم , استکهلم

تاريخ : شنبه ۸ بهمن۱۳۹۰ | 9:44 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

کنفرانس استکهلم

چهارمين كنفرانس كشورهاي عضو كنوانسيون استكهلم از 4 تا 8 مي برابر 14تا18 ارديبهشت سال ۱۳۸۹ در شهر ژنو سوئيس يرگزارگرديد.بيش از 800 شركت كننده و نماينده بيش از 149 دولت ، سازمان غير دولتي و بين الدولي ،آژانس هاي سازمان ملل متحد در اين كنفرانس شركت داشتند.
در اين كنفرانس 9 ماده ذيل به فهرستهاي كنترلي كنوانسيون ( آلاینده های آلی پایدار )اضافه شدند:
-           تترا و پنتا برومو دي فنيل اتر ها
-           كلردان
-           هگزا برومو بي فنيل
-           ليندن(گاما هگزا کلروسیکلو هگزان
)(سم)
-           پرفلورواكتان سولفونيك اسيد و نمكها و پر فلورواكتان سولفونيل فلورايد 
-           آلفا هگزا كلروسيكلوهگزان
(آفت کش )
-           بتا هگزا كلرو سيكلو هگزان
(آفت کش )
-           هگزا و هپتا برومودي فنيل اترها
-           پنتا كلرو بنزن(سم )

منبع خبر : پايگاه اطلاع رساني وزارت صنايع و معادن 


موضوعات مرتبط: محیط زیست

تاريخ : شنبه ۸ بهمن۱۳۹۰ | 8:8 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

سیلیکوزیس

تاريخ : چهارشنبه ۲۱ دی۱۳۹۰ | 16:25 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

آزبست تباهي در آينده

زماني كه آزبست به عنوان  يك ماده جديد به صنعت معرفي شد خصوصيات و ويژگيهاي  منحصر به فرد آن شامل مقاومت كششي بالا ،مقاومت در برابر حرارت ومواد شيميايي ،انعطاف پذيري بسيار و كم بودن انتقال الكتريكي ، شوروشوقي در اهالي صنعت ايجاد كرد .در آن روز كسي فكر نمي كرد كه اين معجزه گر صنعتي بخاطر خطرات جدي ومهلكي كه براي سلامتي انسانها دارد به زودي به عنوان يك ماده خطر ناك قلمداد شود

.ديري نپاييد كه با اثبات اثرات سوء مواجهه آزبست در كارگران وخانواده آنها نگرش جهان پيشرفته به آزبست تغيير كرد . مطالعات اپيدميولوژيك و شواهد عيني ارتباط بين مواجهه با آزبست وبروز بيماريهاي  بدخيم چون كارسينوماي ريه ومزوتليوما وهمچنين صدمات پارانشيم ريه وپلور را اثبات كردند . زنگ خطر به صدا در آمده بود .دنياي صنعتي تصميم گرفت تا عليرغم محاسن بسيار زياد اين ماده ،عطايش را به لقايش ببخشد واز مصرف آن صرف نظر كند . وقتي اشكار شد كه آزبست به تنهايي عامل بيش از 50 درصد از سرطانهاي شغلي  در سراسر دنياست ، كشور هاي توسعه يافته بيش از  پيش مصمم شدند  تا مصرف اين ماده رامنع كرده ومشغول چاره جويي براي حل مشكل آزبست مصرف شده در كشور هايشان طي سالهاي گذشته شوند . .........................

آما در آسيا خواص شگت آور اين ماده هوش از سر آنان برد تا بدانجا كه به عوارض واثرات آن بر روي سلامتي انسانها به ديده اغماض نگريستند . امروزه در حالي كه اروپا با عوارض ناشي از مصرف آزبست طي 30تا 50سال گذشته دست به گريبان است ، آسيا بي مهابا هر ساله بر مصرف اين ماده مي افزايد .

انسان به كار خطر ناكي دست زده است . او آزبست را كه يك ماده خطر ناك وسرطان زاست ودر معادن در بند سنگ وخاك اسير است ازبند رها كرده، استخراج ميكند ودر محصولات مختلف بكارميبرد و وارد جامعه مي كند تا ميليونها انسان با آن مواجهه داشته باشند وگرفتار عواقب واثرات سوء ناشي از مصرف آزبست شوند تا به اصطلاح چرخ اقتصاد بچرخد وتعدادي كارگر به قيمت جان خود كار كنند ، حقوق بگيرند وروز گار بگذرانند و......................

 اوایل عنوان می شد که از میان چندین نوع آزبست موجود در طبيعت   نوع كريزوتايل سرطانزا نيست در حالي كه آژانس بين المللي تحقيقات  سرطان اعلام كردكه تمامي انواع آزبستدر گروه سرطانزاهاي انساني قرار دارند.

روسه چين وقزاقستان  به عنوان سه كشور اصلي توليد كنندخ آزبست در آسيا قرار دارند وكشور هاي كانادا وبرزيل در رتبه هاي چهارم وپنجم توليد اين ماده در سطح جهان قرار دارند.

در حالي كه محققين براين نكته تاكيد دارند كه عوارض ناشي از مصرف آزبست  عمدتا  ۳۰  تا ۵۰ سال پس از مصرف آن بروز مي كند ولي كشور هاي آسايي فارغ از آينده مبهمي كه در پيش  رو دارند با خيالي اسوده وبا در نظر گرفتن مصالح كوتاه مدت خود  بر مصرف آزبست مي افزايند . 

ماخذ: كتاب آزبست تباهي در آينده   - نوشته : لوري كيزن آلن


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای
برچسب‌ها: آزبست , سرطان , خطرناك

تاريخ : سه شنبه ۲۰ دی۱۳۹۰ | 9:30 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

آزبست در هوای تنفسی شهروندان کلان شهر ها

به‌منظور تعيين ميزان آزبست مصرفي در لنت‌هاي ترمز موجود در بازار،   شرکت كنترل كيفيت هواي تهران  با همکاري دانشکده بهداشت دانشگاه تهران در 2ماه اخير انواع لنت‌هاي ترمز را مورد آزمايش قرار دادكه  در اين آزمايشات  ميزان آزبست 11 نوع لنت ترمز شامل 6 نوع لنت داخلي و 5نوع لنت خارجي مورد ارزيابي قرار گرفت که نتايج همه آزمايش‌ها مثبت بوده است. با توجه به اينکه تمامي لنت‌هاي مورد آزمايش داراي 5 تا 30 درصد آزبست هستند، خودروها با هر بار ترمز کردن مقدار زيادي از اين ماده سمي را وارد سيستم تنفسي شهروندان کرده و سلامت آنها را با خطر جدي مواجه مي‌کنند.

در بسياري از کشورهاي دنيا استفاده از اين ماده کشنده به نزديک صفر کاهش پيدا كرده است .و محصولات سيماني مانند لوله و ورق نيز  منبع اصلي آزبست محسوب مي‌شوند، علاوه بر اين، لنت‌هاي ترمز و کلاچ از ديگر منابع انتشار آزبست در هوا هستند که زيان‌هاي وحشتناکي بر سلامت شهروندان دارند. ميزان آزبستي که براي آمريکا و اروپا ارائه شده پنج صد هزارم فيبر بر ميلي ليتر است ولي در تهران اين ميزان به‌طور متوسط 3هزارم فيبر بر ميلي ليتر است و به عبارتي آزبست هواي تهران 60برابر شهرهاي آمريکا و اروپاست.

بهترين راه مقابله با خطر آزبست حذف کامل اين ماده سمي است. درحالي‌که 4 سال از مهلت قانوني حذف توليد محصولات حاوي آزبست مي‌گذرد اما شهروندان همچنان مجبورند تا الياف سرطانزاي آزبست را استشمام کنند. به استناد مصوبه شوراي ‌عالي محيط‌ زيست که در آن حذف تدريجي تمام محصولاتي که در توليد آنها آزبست استفاده مي‌شده تا سال 86 مورد تاکيد قرار گرفته، است ولي با وجود گذشت 4سال از اين مهلت، هنوز از اين ماده خطرناک استفاده مي‌شود.

الياف پنبه کوهي يا آزبست مي‌تواند به ذرات بسيار ريز نامرئي با قطر کمتر از نيم ميکرون تبديل شده و هنگام تنفس به اعماق شش‌ها نفوذ کرده و براي هميشه همانجا باقي بماند. رانندگان حمل‌ونقل عمومي و ماموران راهنمايي و رانندگي بيشتر در معرض خطر آزبست قرار دارند .ذرات آزبست با گذشت زمان مي‌تواند سبب ابتلا به سرطان‌هاي ريه و حنجره و در نهايت منجر به مرگ فرد شود.

 ماخذ : وبدا


موضوعات مرتبط: محیط زیست

تاريخ : سه شنبه ۲۰ دی۱۳۹۰ | 9:6 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

کار وسلامت

استرس در هنگام كار خطر بيمارى را افزايش مى دهد. افرادى كه كنترل بيشترى بر كارهايشان دارند از سلامت بهترى برخوردارند. در كل شغل داشتن براى سلامتى فرد بهتراست تا اينكه فرد هيچ شغلى نداشته باشد. اما روش هاى مديريت و روابط اجتماعى حاكم در محيط كار نيز در سلامتى نقش به سزايى دارند. شواهد نشان مى دهد كه استرس در كار نقش مهمى در بيمارى و مرگ زودرس بازى مى كند. مطالعاتى در محل هاى كارى اروپا نشان داده اند كه وقتى مردم فرصت استفاده از مهارت هايشان را ندارند و از اختيارات كمى در تصميم گيرى برخوردارند، سلامتيشان خدشه دار مى گردد.

قدرت كنترل پايين در حيطه كارى ارتباط قوى با افزايش خطر كمر درد، درد در ناحيه پشت و بيمارى قلبى- عروقى دارد. شغل هايى كه داراى تقاضاى زياد و كنترل كم هستند از خطر ويژ ه اى برخوردارند. برخى شواهد مبين اين مطلب است كه حمايت هاى اجتماعى در محيط هاى كارى مى تواند مفيد واقع گردد. به علاوه مشخص شده كه دريافت پاداش هاى ناكافى در قبال تلاش هاى كارى با خطر افزايش بيمارى قلبى عروقى همراه مى باشد. بنابراين اين نتايج بيانگر اين است كه وضعيت روانى اجتماعى محيط كار يكى از تعيين كننده هاى بسيار مهم سلامت محسوب گرديده و يكى از محرك هاى اجتماعى درتضعيف سلامتى به شمار مى رود  .

بيكارى:

امنيت شغلى باعث افزايش سلامتى، رفاه و رضايت شغلى مى گردد. ميزان بيكارى بالا موجب بيمارى و مرگ زودرس مى شود. بيكارى سلامت را به مخاطره انداخته و ميزان اين خطر در مناطقى كه بيكارى گسترش دارد بيشتر است. شواهد نشان مى دهند كه افراد بيكار و خانواده هايشان به طور قابل توجهى در معرض خطر مرگ زودرس مى باشند.

اثرات بيكارى بر روى سلامتى در نتيجه مسائل روحى روانى و مسائل مالى به وجود مى آيد. اين اثرات از زمانى آغاز مى شود كه فرد احساس كند شغل اش در معرض تهديد است حتى قبل از اينكه واقعا بيكار شود. اين امر گوياى اين مطلب است كه اضطراب در مورد ناامنى شغلى نيز يكى از تعيين كننده هاى سلامت است.

نا امنى شغلى بر سلامت روان(خصوصا ابتلا به بيمارى اضطراب و افسردگى)، بيمارى هاى قلبى-عروقى و عوامل خطر آنها اثر زيادى دارد. بسيارى از نارضايتى ها و يا ناامنى شغلى مى تواند به اندازه بيكارى براى سلامتى مضر باشد و صرف داشتن يك شغل هميشه ضامن سلامتى جسم و روان نيست و در اين خصوص كيفيت شغلى نيز از اهميت زيادى برخوردار است.

 

ماخذ: كتاب سلامت و عوامل اجتماعي تعيين كننده آن

گردآورى و تدوين:

دكتر محمد اسماعيل مطلق، دكتر عليرضا اوليايى منش، دكتر مريم بهشتيان


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی

تاريخ : شنبه ۱۷ دی۱۳۹۰ | 9:10 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

ويژگي صندلي ارگونوميك براي مشاغل اداري

1-      صندلي بايد داراي يك پشتي مناسب با حمايت كننده كمر باشد .كه قابليت تنظيم بالا ، پايين ، جلو و عقب را داشته باشد .پشتي صندلي بايد حمايتي كافي براي كمر وشانه ها فراهم كرده وفرد را قادر سازد كه به راحتي و بدون خم شدن بنشيند.

2-      ارتفاع صندلي نسبت به سطح زمين بايد قابل تنظيم باشد .ارتفاع مناسب  صندلي مي تواندتاثير عمده و بسيار زيادي روي ساق پاها بگذارد . اگر سطح صندلي بسيار بالا باشد وپا ها آويزان شود ، فشار برپشت زانوها زياد خواهد شد واگرسطح صندلي پايين باشد وزن بدن بر روي مركز ثقل مي ا فتد و باز هم ناراحتي بوجود مي آورد .

3-      كفي صندلي بايد يك خميدگي در جلوي صندلي داشته باشد (پخ لبه صندلي )زاويه جلويي صندلي بايد انحنايي دور از و پايين پشت ساق پا ي فرد براي بهبود گردش خون در قسمت پايين ساق پا داشته باشد .فشار تماسي حاصل از نشستن در يك سطح سخت از ناراحتي نقاط فشار به وجود مي آيد .شيب دار كردن صندلي وداشتن گوشه هاي آبشاري در كاهش فشار بر نقاط حساس پشت زانو بسيار مفيد است .

4-      كفي صندلي بايد داراي شيب مناسب و ترجيحا قابل تنظيم باشد .

5-      زماني كه يك فرد بر روي صندلي مي نشيند ،بالشتك صندلي نبايد بيش از2.54سانتيمتر فشرده شود .

6-      ارتفاع دسته صندلي بايد با توجه به كفي صندلي قابل تنظيم باشد .قابليت تنظيم ارتفاع دسته صندلي ،فشار وارده بر پشت ،گردن وشانه ها را كاهش مي دهد .

7-      صندلي بايد قا بليت چرخيدن روي محور نگهدارنده را داشته باشد ( صندلي هاي پنج چرخ )

8-      زيرپايي به عنوان يكي ازالمانهاي مرتبط با صندلي مي تواند شرايط مناسبي را براي عضلات اندام تحتاني ايجاد كند . زير پايي باعث مي شودكه جريان خون به قسمت پاييني ساق پا بهبود پيدا كرده و به كاهش خستگي كمك نمايد . هر زير پايي بايد داراي  حداقل 5 سانتيمتر ارتفاع ، 40 سانتيمتر عرض وشيبي حدود 15 درجه باشد .

نوشته: دکتر حسن صادقی نایینی -استادیار دانشگاه علم وصنعت ایران


موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : یکشنبه ۴ دی۱۳۹۰ | 12:28 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

اختلالات دید رنگی ( کوررنگی )

بعضی از افراد کور رنگ ممکن است هیچگاه به مشکل اختلال دید رنگ خود پی نبرند.

افراد کور رنگ نقص دید رنگ خود را بخوبی جبران می کنند و حتی در مواردی جزئیاتی را می توانند ببینند که افراد با دید رنگ طبیعی ممکن است به آن توجه نکنند.

 اگرچه اختلال دید رنگ (کور رنگی) می تواند در اثر بیماری و بصورت اکتسابی حادث گردد ولی  تقریبا در غالب موارد ناشی از یک اختلال توارثی است و در بدو تولد وجود دارد. این اختلال ژنتیکی چون غالبا وابسته به کروموزمهای جنسی است، در نتیجه میزان بروز آن در زن و مرد متفاوت می باشد.  در خانواده فرد کور رنگ، افراد مونث معمولا بدون علامت هستند ولی می توانند حامل کروموزم معیوب باشند و به نسلهای بعدی آن را انتقال دهند. اما افراد مذکر علائم بیماری را نشان می دهند. در جامعه حدود ۸ درصد افراد مذکر و ۵/۰ درصد افراد مونث اختلال دید رنگ دارند.

 


موضوعات مرتبط: طب کار وبیماریهای شغلی

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۹ آذر۱۳۹۰ | 17:7 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

ممنوعیت مجدد به کار گیری هرگونه آزبست

شورای عالی حفاظت محیط زیست کشوردر جلسه مورخه۱۷/۷/۹۰ مجددا مصوبه ای رابرای ممنوعیت استفاده وبه کار گیری آزبست در فرایند تولیدات کارخانجات کشور به تصویب رساند .

برطبق ماده ۱ این مصوبه به کارگیری هر گونه آزبست در فرایند تولید محصولات کارخانجات وکار گاههای تولیدی از جمله انواع قطعات خودرو ومصالح ساختمانی ممنوع است وبرطبق ماده ۲ این آیین نامه سازمان حفاظت محیط زیست موظف شده است ضمن بازرسی مستمر از کارخانجات وکارگاههای تولیدی با اولویت واحد های تولیدی قطعات خودرو به ویژه لنت ترمز وصفحه کلاچ نسبت به جلوگیری از ادامه فعالیت وتعطیلی واحد های تولیدی متخلف با رعایت قوانین ومقررات مربوطه اقدام نماید .                     

و وزرات صنعت معدن وتجارت موضف است از ثبت سفارش برای واردات هرگونه آزبست خودداری نماید .

علی رغم مصوبه شماره ۲۳۹ شورای عالی محیط زیست در سال ۱۳۷۸ وگذشت بیش از ۱۲ سال کماکان تولید ُواردات ومصرف این ماده سرطانزا در کشور همچنان ادامه دارد .

با توجه به اینکه آزبست به تنهایی عامل بیش از 50 درصد از سرطان های شغلی در سراسر دنیاست، کشورهای توسعه یافته بیش از پیش مصمم شدند تا مصرف این ماده را منع کرده و مشغول چاره جویی برای حل مشکل آزبست مصرف شده در کشورهایشان طی سال های گذشته شوند.

امروزه در حالی که اروپا با عوارض ناشی از مصرف آزبست طی 30 تا 50 سال گذشته دست به گریبان است آسیا هر ساله بر مصرف این ماده می افزاید.

مصرف آزبست از حدود سال ۱۹۸۰ میلادی در کشورهای صنعتی جهان به شدّت کاهش پیدا کرده‌است. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مصرف آن در حال افزایش است.

ایران طی 5 دهه گذشته مصرف آزبست خود را از حدود 20-10 هزار تن به 60-55 هزار تن در سال افزایش داده یعنی مصرف خود را حدوداً چهار برابر کرده است. حدود 90 درصد از آزبست وارداتی در کارخانجات آزبست- سیمان در محصولات سیمانی مانند لوله و ورق بکار گرفته می شود و حدود 9-7 درصد از آن در صنعت تولید لنت ترمز و کلاچ استفاده می شود. درصد بسیار جزئی از آزبست وارداتی در مواردی چون تولید عایق حرارتی، واشر سازی و محصولات حاوی آزبست مصرف می شود.

فعّالیت هایی که در سال های اخیر برای مقابله با مصرف آزبست در آسیا و ایران انجام شده موفقیت چشمگیری به همراه نداشته است. علیرغم تعیین حدّ مجاز مواجهه با آزبست در محیط کار، در بسیاری از کارخانجات مصرف کننده آزبست سطح تماس کارگران چندین برابر میزان مجاز است. اندازه گیری های محیطی از میزان آزبست در هوای شهرهای بزرگ زنگ خطری است جهت چاره اندیشی برای عوارضی که ساکنین این شهرها به علت مواجهه با آزبست در تمام طول عمر خود با آن مواجه خواهند شد.


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای ، محیط زیست

تاريخ : سه شنبه ۲۹ آذر۱۳۹۰ | 16:37 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

تغذیه وسلامت در زمستان

رفته رفته زمستان فرا مي رسد با بلندترين شب سال-  يلدا- آنچه از كودكي ها به خاطر ما مانده است جشن آرايي آمدن زمستان بوده است با ضيافت كرسي هاي داغ و سيني كنگره دار روي آن براي شب هاي سرد ؛ پر از مغزها و خشكبار و قصه خواني بزرگترها، انار دانه شده و گردو بادام و كشمش البته هندوانه قرمز رنگ براي شب چله

نقش تغذيه در پيشگيري از بيماري هايي كه به دليل سرد شدن هوا معمولا با زمستان همراهند از قديم شناخته شده است. امروزه اما اصول دانش تغذيه اين دانسته هاي تجربي را به اصولي علمي آراسته است كه توجه به آنها ما را در حفظ و بهبود سلامتمان در اين ماه هاي سرد سال ياري مي رساند.

تغييرات فصلي موجب مي شوند كه نياز ما به برخي از مواد مغذي افزايش يابد. ويتامينها و مواد معدني كه از طريق دريافت يك رژيم غذايي متناسب  با استفاده از مواد غذايي همان فصل  دستگاه ايمني بدن را تقويت و آن را براي مبارزه با عوامل بيماري زا آماده مي كنند.

ريز مغذي هايي مانند ويتامين   A كه درجگر ، برگ سبز سبزیجات ، هویج ، زردآلو ، تخم مرغ يافته مي‌شود؛ ویتامین C كه در جعفری ، فلفل سبز ، گل کلم ،  لیمو ، پرتقال ، گریپ فروت در اين فصل قابل دريافت است و همچنين ویتامین Eكه در روغن های گیاهی و دانه های روغنی و مغزها  قابل دسترس است؛ از جمله اين ويتامينها هستند.

همچنين مواد معدني مانند سلنیوم كه درغذاهای دریایی ، قلوه ، دل و گوشت های دیگر موجود است؛ روی كه در انواع  گوشت ، جگر ، گندم ، ماهی ، شیر ، تخم مرغ ، بادام ، گردو ، سیب و لوبیا وجود دارد و نيز منیزیم كه از منابعي مانند  بادام ، گردو ، فندق ، بادام زمینی ، موز ، سبزیجات دارای برگ سبز ، غلات مي توانيد آن ها را دريافت كنيد.

سبزي هاي ريشه اي مانند هويج، چغندر، شلغم ، همينطور انواع كلم ها  مانند كلم برگ و گل كلم همچنين انواع كدو مانند كدو مسمايي، كدو تنبل و... سبزي هاي مفيدي هستند كه در اين فصل بهترين كيفيت خود را دارند و  به ارتقاي سيستم ايمني بدن كمك زيادي مي كنند.

با توجه به اينكه مدت تابش نور افتاب در اين دوره از سال كوتاه است مي بايست به دريافت كلسيم و ويتامين D   توجه كافي كرد. همچنين اگر از آن دسته از افراد هستيد كه روزهاي كوتاه اين فصل شما را  دچار افسردگي مي كند مصرف متناسب ويتامينهاي گروهBدر پيشگيري يا كاهش عوارض افسردگي موثرند.

همه ي اين مواد مغذي از گذشته در غذاهاي سنتي ما ؛ انواع آشها و سوپ ها قابل دريافت بوده اند. غذاهايي كه گرم مصرف مي شوند و گرماي لازم را براي بدن فراهم مي كنند. فقط بايد به ويتامين حساس به حرارت ، ويتامين  C توجه كنيد و آن را از منابع خام مانند ميوه ها و سبزي هايي كه به صورت خام مصرف مي شوند دريافت كنيد. درضمن با اينكه ويتامين C آنتي آكسيدان موثري در پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي فصلي مانند عفونت هاي تنفسي و سرماخوردگي هاست بدن آن را ذخيره نمي‌كند بنابر اين بايد هر روز مقدار مورد نياز آن را براي بدن از طريق مصرف منابع غذايي آن تامين كنيد.

با تمام آنچه گفته شد با پوشيدن لباس هاي مناسب اين فصل؛ از زيبايي هاي طبيعي و برف بازي لذت ببريد و از اين طريق يه ارتقاي سلامت رواني خود نيز ياري برسانيد.

منبع:بهسایت ایران http://www.behsite.ir/-      زیبا کاوه ای


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی

تاريخ : دوشنبه ۲۸ آذر۱۳۹۰ | 9:46 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

به مناسبت فرارسیدن سوم دسامبر روز جهانی بدون سم

 از سال ۱۹۹۸ روز سوم دسامبر برابر با ۱۲ آذر به مناسبت بزرگداشت خاطره قربانيان بزرگترين فاجعه شيميايي وصنعتي جهان كه در سال ۱۹۸۴ در بوپال هند به وقوع پيوست به عنوان روز جهانی بدو ن سم (No Pesticide Day) نامگذاري شده است . در فاجعه كارخانه توليد آفت كشها در بوپال هند در اين روز در سال ۱۹۸۴ هزارران تن گاز سمي متيل ايزو سيانات به هوا منتشر شد واين حادثه منجر به مصدوم شده بيش از ۵۰۰هزار نفر ومرگ ۲۰ هزار نفر از ساكنين اين منطقه گرديد .

فاجعه بوپال هند هرچند بدترين فاجعه صنعتي در جهان بود اما آخرين آن نيست چرا كه هر روز در گوشه كنار كره زمين و در جريان توليد ،توزيع ومصرف آفت كشهاي شيميايي،تاثيرات مخربي بر مردم ومحيط زيست وارد مي شود . ارتباط بين مواجهه با آفت كشها در زنان ومشكلات باروري مانند،سقط ، مرده زايي ونقايص هنگام تولد وناباروري امروزه كاملا اثبات شده است . بسياري از آفت كشها مي توانند از جفت عبور كرده وبه جنين آسيب برسانند .اندامهايي مانند مغز ، غدد درون ريز وسيستم ايمني مستعد ابتلا به اختلال در اثر اين مواد هستند .


موضوعات مرتبط: محیط زیست

تاريخ : شنبه ۱۲ آذر۱۳۹۰ | 13:3 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

ايمني در سفر

در كشور ما سوانح و حوادث مهمترين علت مرگ به شمار مي‌رود. عواملي كه بر ايمني سفر در جاده‌ها و كاهش آسيب ناشي از تصادف مؤثرند عبارتند از:

1-      كنترل سرعت.

2-      كنترل خستگي.

3-      استفاده از وسايل ايمني نظير كمربند ايمني و صندلي ويژه كودك.

4-      رانندگي صحيح و كنترل خودرو قبل از رانندگي.

 سرعت عامل خطر كليدي آسيب‌هاي ناشي از حوادث ترافيكي است با كنترل سرعت ازاين آسيب‌ها پيشگيري كنيم.

 1-كنترل سرعت

سرعت كه به عنوان يك عامل خطر كليدي در آسيب‌هاي ناشي از حوادث ترافيكي مطرح شده است هم بر خطر تصادف و هم بر شدت آسيب‌هاي ناشي از تصادف‌ها تأثير مي‌گذارد.

-     خودرويي كه با سرعت 50 كيلومتر در ساعت حركت مي‌كند معمولاً براي توقف به 13 متر مسافت نياز دارد و خودرويي كه با سرعت 40 كيلومتر در ساعت حركت مي‌كند به مسافت كمتراز 5/8 متر براي توقف نياز دارد.

-     به طور متوسط كاهش سرعت به ميزان 1 كيلومتر در ساعت باعث مي‌شود كه خطر تصادف‌هاي آسيب‌زا 3% و خطر تصادف‌هاي مرگبار 5% - 4% كاهش يابد.

-     همچنين سرعت بر شدت ضربه تصادف تأثير مي‌گذارد. احتمال مرگ براي سرنشينان خودرو با سرعت 80 كيلومتر در ساعت 20 برابر زماني است كه سرعت حين تصادف 30 كيلومتر در ساعت باشد.

-     ارتباط بين سرعت و شدت آسيب، به خصوص براي افراد آسيب‌پذيري مانند عابران پياده وموتورسواران و دوچرخه سواران بحراني است. به عنوان مثال ثابت شده است كه عابران پياده در زمان برخورد با يك خودرو كه سرعت آن 30 كيلومتر در ساعت يا كمتر است، 90% شانس زنده ماندن دارند، در حالي كه در زمان برخورد باخودرويي كه 45 كيلومتر در ساعت سرعت دارد، شانس زنده ماندن عابران پياده كمتر از 50% است.

-     عابران پياده در تصادف باخودرويي كه 80 كيلومتر در ساعت سرعت دارد، به طور تقريبي اصلاً شانس زنده ماندن ندارند. در واقع شانس زنده ماندن عابران پياده با افزايش سرعت خودرويي كه با آن‌ها برخورد مي‌كند كاهش مي‌يابد.  سرعت بالا زمان توقف، مسافت توقف و شدت ضربه تصادف را براي سرنشينان و عابرين افزايش مي‌دهد.

 2- كنترل خستگي

خستگي ايجاد شده به دليل مصرف داروهاي خواب‌آور، الكل و سوء مصرف مواد مخدر عامل بسيار مهمي است كه هم باعث افزايش تعداد تصادف‌هاي ترافيكي و هم شدت آنها مي‌شود.

عامل ديگر، اختلال در خواب و زمان رانندگي است كه هردو با افزايش خطر تصادف‌هاي رانندگي ارتباط قوي و شناخته‌شده‌اي دارند.

افرادي كه در طول شبانه روز 3 ساعت يا كمتر خوابيده باشند (اختلال شديد در خواب)، بالاترين ميزان خطر تصادف را نشان مي‌دهند و بين رانندگاني كه 7-5 ساعت را در شبانه‌روز به استراحت و خواب اختصاص مي‌دهند در مقايسه با افرادي كه بيشتر از 7 ساعت مي‌خوابند، اختلافي مشاهده نمي‌شود. خطر بروز تصادف‌هاي رانندگي در حدود ساعت 5-2 صبح تقريباً 5 برابر بيشتر از رانندگي در زمان‌هاي ديگر شبانه‌روز است.

عامل ديگر خستگي و خواب‌آلودگي، مصرف الكل است. هرچه مقدارالكل در خون بالاتر و سن راننده كمتر باشد خطر تصادف‌هاي رانندگي افزايش مي‌يابد.

مصرف بعضي از داروها با تأثير مستقيم يا غيرمستقيم روي سيستم عصبي مركزي، مكانيسمي شبيه الكل دارند و باعث بروز اختلال در رانندگي مي‌شود. استفاده از دارو، خواه براي درمان وخواه سوء مصرف آن، در عملكرد راننده تأثير به سزايي دارد.

 به محض احساس خستگي و خواب آلودگي در محل مناسبي توقف نموده و استراحت كنيد.

 3- رانندگي صحيح

رانندگي صحيح يعني:

الف) ارزيابي خودرو قبل از رانندگي، و پاسخ به پرسش‌هاي ذيل:

 • آيا به تازگي خودروي خود را براي ارزيابي فني مكانيكي بازديد كرده‌ايد؟
 • آيا نشانگرهاي خودرو، نظير دسته راهنما و صفحه كليدها، عقربه كيلومتر شمار، درجه آب و روغن و بنزين سالم است؟
 • آيا وضعيت باتري، روغن موتور، روغن ترمز و رادياتور مناسب است؟

 سلامت خودرو را قبل از سفر ارزيابي كنيد.

 آيا عاج تايرها مناسب است؟

 • آيا پيچ و مهره چرخ‌ها محكم است؟
 • آيا باد چرخ‌ها ميزان است؟
 • آيا كاركرد ترمزها مناسب است؟
 • آيا فرمان سالم است؟
 • آيا متعلقاتي مانند چراغ‌ها، بوق، برف پاك كن و ... سالم است؟

 ب) رفع عيوب قبل از رانندگي؛

ج) استفاده از وسايل ايمني در خودرو نظير كمربند ايمني، صندلي ويژه شيرخوار؛

د) رانندگي بدون هرگونه خستگي (ناشي از كم خوابي، فشار روحي، استفاده از دارو، مواد مخدر، ...) حساسيت و سرماخوردگي؛

ه‍( آگاهي هرچه بيشتر راننده نسبت به شرايط جسماني و روحي خود و ساير استفاده‌كنندگان از جاده( شامل سرنشينان خودرو، راننده و سرنشينان خودروهاي ديگر، عابران به ويژه عابران آسيب‌پذير و ...)

 • انتخاب مسير؛
 • مشاهده، واكنش و تصميم‌گيري؛
 • وضعيت اقليمي، جمعيتي و اجتماعي جاده؛
 • استفاده ازعلائم و نشانه‌هاي حركتي، گردشي و توقفي در حين حركت و فرصت كافي دادن به ساير استفاده‌كنندگان از جاده و خيابان، از جمله عابران و به ويژه عابران آسيب‌پذير و در محل‌هاي پرجمعيت، مانند مراكز خريد، مدارس و ... ؛
 • تابلوهاي علايم و نشانه‌هاي راهنمايي و رانندگي ؛
 • رعايت فاصله با خودروي جلو و عقب (فاصله‌اي برابر طول 4 خودرو در سرعت 60 كيلومتر در ساعت)، يا سه ثانيه تا خودروي جلويي پس از ايست كامل ؛
 • توجه به خودروهاي دو و سه چرخ و خودروهاي نامتعارف ؛

و) توجه راننده به پيرامون:

 • وضعيت و ظرفيت خودروي خود،
 • وضعيت و ظرفيت ديگر خودروهاي موجود در جاده،
 • وضعيت و ظرفيت فيزيكي و ترافيكي جاده و خيابان.

 به خودروهاي جلو، عقب و اطراف، تابلوها و علايم رانندگي و ايمني جاده توجه كنيد.

 4- صندلي ويژه كودك

امروزه يكي از علل بارز مرگ و مير كودكان و نوجوانان در خودرو، عدم استفاده از وسايل ايمني است. از اين رو، بايد وسيله نقليه ضروري در خودرو است كه استفاده از آن، بخشي از فرهنگ عبور و مرور محسوب مي‌شود و بايد به اجرا درآيد.

 استفاده از صندلي ويژه كودك در خودرو:

در راستاي پيشگيري از تصادف‌هاي جاده‌اي (راه‌ها) و كاهش آسيب‌ها و عواقب ناشي از آن، استفاده از صندلي ويژه كودك در خودروها ضروري است.

-     استفاده صحيح از صندلي ويژه كودك، تاثير اين وسيله را در كاهش آسيب‌ها نمايان مي‌كند. نقش صندلي ويژه كودك در خودرو و كمربندي ايمني براي بزرگسالان يكسان است.

 استفاده از اين صندلي‌ها به وزن و سن كودك بستگي دارد:

-          «صندلي رو به عقب» كه مخصوص نوزادان است.

-          «صندلي رو به جلو» كه مخصوص كودكان است.

-          صندلي نگهدارنده (بوستر) كه مجهز به كمربند ايمني و مخصوص نوجوانان است.

استفاده نادرست از صندلي ويژه كودك، ميزان تأثيرگذاري اين وسيله رادر كاهش آسيب‌ها كم مي‌كند.

نحوه نشاندن كودك در خودرو با توجه به سن او متفاوت است.

 استفاده از كمربند ايمني مخصوص بزرگسالان براي كودكان خطرناك است. زيرا هنگام تصادف به راحتي از ميان آن به بيرون پرت مي‌شوند.

 از سن 12 سالگي به بعد، بچه‌ها هم مي‌توانند مانند بزرگترها در صندلي جلو بنشينند و از كمربند ايمني خودرو استفاده كنند اما بچه‌هاي زير 12 سال يا كوتاه قامت (كمتر از 130 سانتي‌متر) بايد فقط در صندلي عقب بنشينند.

 از آن جا كه والدين، الگوي كودكان هستند توصيه مي‌شود: هم براي حفظ جان خود و هم براي آموزش به فرزندان، هيشه از كمربند ايمني استفاده كنيد.

 نكته‌هاي مهم ايمني براي كودكان و والدين:

1-      نشاندن كودك در صندلي ويژه كودكان كه به صندلي خودرو نصب شده باشد.

2-      گذاشتن يك تشك روي صندلي كودكان بالاتر از يك سال تا آنها با آرامش، محيط بيرون خودرو را تماشا كنند.

3-   گذاشتن اطفال زير يك سال در ساك مخصوص كودكان و قراردادن آن در صندلي عقب خودرو. كودكان بزرگتر در صورت نشستن در صندلي جلو، بايد از كمربند ايمني استفاده كنند.

4-      هنگام حركت خودرو از نشاندن كودكان در صندلي جلو و بغل راننده و يا فرد كنار راننده خودداري كنيد.

5-   صندلي كودك نبايد در جلوي كيسه‌هاي هوا باشد، زيرا در هنگام تصادف علاوه بر امكان برخورد كودك با داشبورد، ممكن است فردي كه كودك را در بغل دارد روي او بيفتد.

6-   ايستادن كودك در خودرو خطرناك است، پس هرگز نبايد به او اجازه اين كار داده شود. براي نشستن كودكان در خودرو بهترين و ايمن‌ترين كار، نشستن كودك روي صندلي عقب و بستن كمربند ايمني مخصوص است.

7-      استفاده از كمربند ايمني مخصوص در صندلي عقب خودرو

 خودرويي كه با سرعت 40 كيلومتر در ساعت در حركت است، اگر ناگهان ترمز كند هرچه در آن است، چه انسان و چه وسايل به جلو پرت مي‌شوند و با داشبورد و شيشه جلوي خودرو برخورد مي‌كنند. به همين منظور بچه‌هاي زير 12 سال هميشه بايد در صندلي عقب خودرو باشند.

ممكن است در زمان تصادف، كودكي كه در خودرو است، به شدت مجروح شده يا حتي شدت تصادف به مرگ او منجر شود.

هرساله صدها كودك در اثر تصادف‌هاي جاده‌اي جان خود را از دست داده يا مجروح مي‌شوند؛ ولي متاسفانه والدين هيچ گاه تصور نمي‌كنند كه ممكن است اين اتفاق روزي براي كودكان آنها نيز بيفتد و به هشدارها توجه ندارند.

 


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی

تاريخ : شنبه ۱۲ آذر۱۳۹۰ | 10:23 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

نکاتی که باید قبل از خرید کوله پشتی برای فرزندتان بدانید

مطالعات اخير در كشورهاي اروپايي نشان داده است كه 64% از كودكان از كمردرد رنج مي برند . كه علت اصلي آن اغلب مربوط به استفاده از كيف وكوله پشتي با ابعاد و بندهاي غير استاندارد و يا وزن بيش از حد مجاز  است .

بنابر اين تهيه يك كيف ويا كوله پشتي استاندارد ومناسب وحصول اطمينان از توزيع مناسب وزن كوله پشتي در كودكان بسيار مهم است .يك كوله پشتي ارگونوميك  براي فرزندتان بايد داراي وي‍‍ژ گيهاي زير باشد :

۱- كوله پشتي مناسب بايد داراي دو بند ويا تسمه با ابعاد مناسب وهمچنين بند کمری وجیبهایی در اطراف وپشت کوله برای قرار دادن لوازم واشیائ کوچک مثل قمقمه وجامدادی و... باشد .

۲-اندازه کوله بایستی کمی بزرگتر از پشت کودک باشد و وقتی بر روی پشت قرار می گیرد بایستی ۲.۵تا ۵  سانتیمتر پایین تر از شانه ها وبیش از ۱۰سانتیمتر پایین تر از کمر قرار گیرد.

۳- وزن کوله پشتی رابطه مستقیم با وزن خود کودک دارد . به عبارت دیگر حداکثر وزن کوله نبایستی از ۱۰- تا ۱۵ درصد وزن کودک تجاوز کند


موضوعات مرتبط: ارگونومی ، بهداشت عمومی

تاريخ : یکشنبه ۸ آبان۱۳۹۰ | 9:8 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

خودکار ارگونومیک

طراحی و تولید خودکار های جدید بر مبنای رعایت فاکتورهای ارگونومیکی برای راحتی بیشتر کاربر وهمچنین پیشگیری از بروز آسیب   ناشی از وارد شدن فشار بیش از حد در تاندونها وعضلان واستخوانهای انگشتان ومچ دست طراحی شده اند . 

 طرح های مختلف  این خودکار ها را در زیر ببینید :                  

 

   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
No Grip Pen Image
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ergo-pen-hand.gif

موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : شنبه ۷ آبان۱۳۹۰ | 10:20 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

سموم وآفت كشهاي تقلبي دروازه ورود سرطانهاي مختلف به كشور :

ورود و مصرف  سموم و افت كشهاي تقلبي وتاريخ مصرف گذشته و  همچنين سموم غير مجاز و با سميت زياد در مزارع و  باغات كشور رو به افزايش است . رئيس سازمان حفظ نباتات كشور با تاييد بر ورود و عرضه برخي از سم هاي تقلبي به كشور مي گويد : سم هاي غير مجاز با نام هاي Barala  - Monopole- bondia- Kaza, CPF كه از كشور هاي پاكستان وافغانستان به كشور قاچاق مي شود و به علت ارزان  بودن در اختيار كشاورزان  قرار گرفته و مورد استفاده قرار مي گيرند .

عوارض بهداشتي و زيست محيطي  استفاده از اين سموم  بركسي پوشيده نيست .اما برخي از كشاورزان از روي ناآگاهي وبه علت ارزان بودن از  اين سموم استفاده مي كنند  . متاسفانه به علت نظارت ضعيف توسط واحد هاي حفظ نباتات بر روي مراكز توزيع وفروش ، اين سموم در مقادير زياد در اين مراكز وسم فروشيها عرضه مي شوند  .حتي بعضي از سمومي كه كه با  برچسب فارسي در اين مراكز به فروش مي رسد نيز به صورت غير قانوني وبدون اعمال نظارتهاي فني وارد كشورشده وتقلبي بودن آنها محرز است .  مانند  حشره كش آميتراز 20 درصد كه ساخت كشور اردن مي باشد ويا علف كش سولفو سولفورون 75% ساخت كشور فرانسه كه با برچسب فارسي واز طريق كشور دبي وارد شده است .

ساليانه حدود 20 هزارتن در بخش كشاورزي ايران به مصرف مي رسدكه ورود اين مقدار سم به منابع پايه توليد كشاورزي ، آب وخاك وهوا ومحصولات كشاورزي لطمه مي زند واز طرف ديگر سلامت جامعه را به خطر مي اندازد . به گفته رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور مقدار مصرف كود هاي شيميايي وسم در كشور 120 برابر حد مجاز است . كه اين يعني فاجعه وبراي مهار آن بايد كليه دست اندر كاران بخش هاي كشاورزي وبهداشت در سراسر كشور دست به كار شوند وبا اجراي نظارتهاي بيشتر وارائه برنامه هاي آموزشي در كاهش مصرف اين مواد مضر  اقدامات موثري انجام دهند .البته يكي از راههاي كاهش مصرف سموم وآت كشها گسترش روشهاي مديرت تلفيقي آفات است كه بر اساس برنامه توسعه پنجم كشور بايستي 25 % از اراضي كشاورزي زير پوشش روشهاي  مديريت تلفيقي قرار گيرند .

حذف سموم با سميت بالا وجايگزيني آنها با سموم گياهي و يا تركيبات كم خطرومتناسب با استاندارد هاي بهداشتي وزيست محيطي مي تواند منجر به توليد محصولاتي سالم وارزشمند وعاري از هر نوع واد شيميايي  شود  .ودر دراز مدت از میزان بروز بیماریهای مهلکی مانند سرطانهای مختلف بکاهد .


موضوعات مرتبط: بهداشت کشاورزی

تاريخ : شنبه ۷ آبان۱۳۹۰ | 9:48 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

مخاطرات بهداشت شغلي پرستاران :

پرستاران در يك طيف گسترده كاري در مراكز مراقبت هاي بهداشتي و درماني خصوصي يا دولتي مشغول به فعاليت هستند و چون وظايف كاري آنها بسيار متنوع و گسترده است پيش بيني كليه خطرات شغلي آنها كمي دشوار به نظر مي رسد . براي اينكه  با مخاطرات شغلي پرستاران بيشتر آشنا شويم بهتر است ابتدا نگاهي اجمالي به مهمترين وظايف شغلي آنها داشته باشیم.

وظايف اصلي يك پرستار :

-        ارزيابي ، برنامه ريزي، آماده سازي ومراقبت از بيماران همراه با ديگر اعضاي تيم پزشكي

-        مديريت دارو و درمان بيماران بر اساس دستور پزشك معالج

-        مانيتورينگ ، ثبت و گزارش علائم و تغييرات حياتي وضعيت بيمار

-        استفاده از تكنيك هاي مناسب براي پانسمان و كنترل عفونت هاي بيمار

-        استفاده و يا نظارت بر تجهيزات پزشكي مورد استفاده بيماران

-        كمك در انجام اعمال جراحي و يا ساير روش هاي پزشكي

-        نظارت بر انجام فعاليت هاي ساير پرستاران و كادر كمكي

-        ارائه آموزش هاي بهداشتي و مراقبت از بيماران به خانواده ها و همراهان بيمار

برخي از مخاطرات عمومي حرفه  پرستاري :

مخاطرات پرستاران را مي توان در يكي از 6 گروه زير تقسيم بندي كرد .

1-    مخاطرات بيولوژيكي :

- پرستاران ممكن است در معرض ابتلاء به بيماريهاي مسري و عفوني كه از طريق هوا و يا بافت هاي آلوده منتقل مي شوند، مثل سل مقام به دارو يا بيماريهاي عفوني منتقله از طريق خون و يا ترشحات زنده مانند ايدز و هپاتيت BوC و ساير عفونت هاي فرصت طلب باشند.

بنابراين شستن مرتب دست ها براي پيشگيري از اين عفونتها كه يكي از اصول مهم حرفه اي پرستاري است
مي تواند منجر به بروز درماتیت هاي تماسي پوست به علت مواجهه بيش از حد با مواد گندزدا و شوينده شود همچنان خطر در هنگام تزريق و استفاده از سرنگ و سوزن يكي ديگر از نگراني هاي شغلي پرستاران است.

2-    مخاطرات شيميايي :

در محيط بيمارستان پرستاران ممكن است در مواجهه با مواد زير قرار گيرند:

-        مواد شيميايي مختلف كه  به صورت روزانه براي ضد عفوني و استريل كردن سطوح و وسايل و تجهيزات بكار مي روند .

-        گازهاي بيهوشي (از جمله اكسيد نيتروژن ، هالوتان، اتر دي اتيلن و ....)

-        داروها

-        لاتكس (دستكش و تجهيزات مصرفي)

3-    مواجهه با عوامل ارگونوميك :

بسياري از موقعيت هايي كه در آنها  اعمالي همراه با فشار دادن  وانجام يك فعاليت تكراري ، و ضعیتهاي نامناسب  بدن در حين كار و فعاليت هايي يكنواخت و به مدت طولاني وجود دارد جزء مخاطرات ارگونوميك محيط كار پرستاران محسوب مي شوند نظير : - راه رفتن و يا ايستادن براي مدت زمان طولاني

-        بلند كردن وجابجايي اجسام سنگين و يا بيماران

-        خم و راست شدنهاي  مكرر

4-    عوامل فيزيكي :

پرستاران در موجهه با تابش اشعه هاي x و همچنين اشعه هاي ناشي از راديو ايزوتوپها و همچنين ليزر قرار دادند . همچنين پرستاران ممكن است سوختگي ناشي از تجهيزات استريل شده داغ را تجربه كنند.

5-    عوامل رواني  محيط كار:

كار به تنهايي در شيفت هاي شب مي تواند منجر به بروز اختلالات خلقي رواني و افسردگي در شاغلين اين حرفه شود. همچنين مسئوليت مراقبت در حالت هاي اورژانسي بيماران نياز به تصميم گيري هاي خاصي داشته كه منجر به استرس زيادي مي شود .مواجهه پرستاران با مجروحين و مصدومين پس از حوادث و سوانح يكي ديگر از علل بروز استرس در آنها مي باشد.

علاوه بر اين اكثر پرستاران نوبت كار بوده و عده كمي از آنها روزكار هستند كه كار در اين وضعيت ها مي تواند منجر به بروز اثرات سوء بهداشتي شود.

-        مواجهه طولاني مدت با عوامل زيان آور مشروحه بالا مي تواند باعث بروز عوارض مزمن در بعضي اندام ها و ارگانهاي بدن شود ا زجمله اين عوارض مي توان به اختلالات تنفسي ، عصبي ، سيستم توليد مثل ، پوست ، سيستم خونساز اشاره كرد . به طور مثال اكسيد اتيلين كه توسط آژانس بين المللي تحقيقات سرطان (IARC) به عنوان يك ماده سرطانزاي شناخته نشده انساني (گروه 1) طبقه بندي شده است.

-        عوارض جانبي مواجهه طولاني با مواد شيميايي و دارويي مانند داروهاي ضد سرطان ، مواد استريل كننده مثل گلو تاردهيد و گازهاي بيهوشي ممكن است عوارض شديدي در پرستاران ايجاد كند.

-        خستگي و كمر درد

-        بيماريهایي مانند سل و هپاتيت و ايدز

-        درماتيت هاي آلرژيك تماسي ، به علت استفاده مكرر از صابون ، مواد شوينده و مواد ضد عفوني كننده

-        حساسيت به لاتكس دستكش هاي طبي

برخي از اقدامات پيشگيرانه شغلي براي پرستاران

-        شستشوي مرتب دست ها براي كاهش عفونت ها بسيار ضروري است بنابراين استفاده از كرمهاي مرطوب كننده پوست براي جلوگيري از خشكي پوست الزامي است.

-        يادگيري تكنيكهاي مناسب براي جلوگيري از صدمات سرسوزن

-        هميشه از تجهيزات حفاظتي فردي مناسب در حين كار استفاده كنيد مانند استفاده از دستكش هاي لاتكس مناسب براي تميز كردن و يا كار با مواد شيميايي

-        پوشيدن كفش مناسب و طبي براي راه رفتن و ايستادن در محيط كار

-        آموزش تكنيك هاي مناسب براي بلند كردن اجسام و بيماران

-        رعايت اصول ارگونومي براي مواقعي كه بايستي كار در يك موقعيت خاص مانند قرار گرفتن دست ها در وضعيت بالاتر از شانه ها قرار گيرد و يا  انجام اعمال تكراري

-        آگاهي ا زخطرات بهداشتي مربوط به نوبت كاري و تنظيم ساعت هاي كار و استراحت بر اساس الگوهاي پيشنهادي استاندارد.

-        قرا گرفتن تكنيك هاي كاهش استرس و همچنين كار در موقعيت هاي تنها

-        نصب و نگهداري سيستم هاي تهويه مناسب در محيط كار

-        كنترل كليه منابع و سطوح در معرض تابش اشعه هاي يونيزان توسط مسئول فيزيك بهداشت و استفاده دائم ازدز يمترهای فردی

-        پرستاراني كه در بخش هاي پزشكي هسته اي مشغول به فعاليت هستند و از بيماراني كه از داروهاي راديواكتيو و راديو داروها استفاده مي كنند ، مراقبت مي كنند بايستي دوره هاي آموزشي ايمني و بهداشت پرتوها را فرا گرفته باشند.

ترجمه و تنظيم : محمد حنفي

                    ميترا اسكندري

 


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای

تاريخ : چهارشنبه ۴ آبان۱۳۹۰ | 11:15 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

برخی از مسائل مهم بهداشت و ایمنی نجاران

 

. استفاده از ماشین آلات و ابزار های مختلف

 مواجهه با  انواع ، قارچ ها و باکتری ها

 مواجهه     با انواع   مواد شیمیایی ، حلال ها و مواد دیگر که می تواند منجر به بروز  درماتیت و واکنش های آلرژیک یا مشکلات تنفسی  شود .

. خطر ابتلا به سرطان ناشي از گرد و غبار چوب.

 احتمال وقوع حريق به علت وجود  مواد  قابل اشتعال و یا مواد قابل احتراق ، از جمله گرد و غبار چوب در فضاي كارگاه .

 خطر بروز درد هاي اسكلتي عضلاني در حين  ، انجام کارهای تکراری ، و یا بلند کردن اجسام سنگین  

 خطر آسیب چشم ناشي از پرتاب  ذرات چو ب به چشم ها.

. کار در ارتفاع.

استرس در محیط کار  .

 نوبت کاری  

برخی از اقدامات پیشگیرانه شغلی برای نجاران :

نصب سیستم های تهویه مناسب در محیط کار

. استفاده از  ابزار و تجهیزات مناسب واستاندارد در حين كار .

 پاک کردن گرد و غبار چوب به طور منظم از روي سطوح محل كار .

 پوشیدن وسایل حفاظتی مناسب شامل  حفاظت از چشم ، کفش ، و سایر تجهیزات محافظتی در هنگام  کار.

. حفظ نظم وانظباط  در محيط كار .

. آموزش وفرا گیری تكنيك هاي ايمن بلند كردن دستي بار  

. اجتناب از انجام کارهای تکراری ، و یا انجام  استراحت های مکرر در حين كار 


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای

تاريخ : دوشنبه ۲ آبان۱۳۹۰ | 9:14 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

فلورايد در آب آشاميدني مفيد يا خطر ناك ؟

 آشاميدن آب حاوي فلورايد داراي فوايد بسيار اندكي است  در حالي كه مضرات وخطرات آن براي سلامتي مصرف كنندگان اين نوع آب بسيار بيشتر از فوايد آن است . خمير دندان هاي حاوي فلورايد كه به صورت موضعي مصرف مي شوند عملكرد خوبي در پيشگيري از پوسيدگي دندان داشته ودر عين حال به دليل غير خوراكي بودن خمير دندان ، فلورايد آن وارد  بدن نمي شود .بعضي از مضرات مصرف كنترل شده فلورايد به صورت سيستميك واز طريق آب آشاميدني كه حاوي مقادير بالاي فلورايد باشد براساس گزارش شوراي ملي تحقيقات آمريكا NRC  عبارتست از :

1-    مصرف فلورايد مي تواندباعث آسيب مغزي شود .مطالعات انجام شده توسط محققين سازمان حفاظت محيط زيست آمريكا بر روي حيوانات نشان مي دهد كه مصرف آب آشاميدني با ميزان فلورايد يك  PPM  مي تواند باعث زوال عقل شود .اين تحقيقات همين اثر را در مطالعات انساني ودر مقادير 0.9 PPM  بر روي IQ  كودكان مبتلا به كمبود مواد  معدني نشان داده است .

2-    تاخير  بر روي عملكرد غده تيروئيد :دريافت دز بيشتر از 0.01 تا 0.03  mg /kg/day فلورايد در آب آشاميدني  ممكن است باعث كاهش عملكرد غده تيروئيد  در ميان افرادي كه مصرف يد آنها كم است شود . ونهايتا مي تواند منجر به  كاهش فعاليت رواني فرد ، افسردگي وكاهش وزن شود .

3-    خطر عوارض استخواني :مصرف فلورايد بالا مي تواند منجر به كاهش استحكام استخوانها وافزايش خطر شكستگي استخوان شود . اين احتمال در مصرف سطوح پايين تر از 1.5  PPM  فلورايد در آب آشاميدني در مصرف كنندگان مي تواند بروز كند .

4-    خطر ابتلا به سرطان : مطالعات اخير كه توسط يك تيم تحقيقاتي در دانشگاه هاروارد  بر روي جمعيت هاي انساني وحيواني انجام شده ارتباط بين مصرف فلورايد  و  بروز سرطان استخوان ( استئو ساركوم ) را در مردان زير 20 سال نشان داده است . بر همين مبنا فلورايد به عنوان يك ماده سرطان زاي احتمالي توسط برنامه ملي سم شناسي آمريكا شناخته شده است .

5-    خطر براي كليه : افراد مبتلا به بيماريهاي كليوي افزايش حساسيت نسبت به سميت فلورايد دارند .كه اين خطر مربوط به اختلال كليه در دفع فلورايد از بدن مي شود . مقادير  بالاي فلورايد  مي تواند در استخوانها تجمع پيدا كرده وباعث تشديد عوارض درد ناك استخواني مخصوصا در هنگام مصرف آلومينيوم فلورايد شود .

برطبق استاندارد ملی شماره ۱۰۵۳ موسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران ویرایش سال۱۳۸۸ مقدار حد مجاز فلوراید در آب اشامیدنی بایستی بین ۰.۵ تا ۱.۵ میلی گرم در لیتر باشد .وتعیین حد مطلوب مقدار فلوراید در اب تابع میزان آب دریافتی روزانه ُ اقلیم ومیانگین دمای سالانه هر منطقه وهمچنین میزان دریافت روزانه فلوراید از سایر منابع ( غذا ُ هوا وخمیر دندانها ودهان شویه ها ) بستگی دارد . بنابراین افزودن مقادیر بیش از حد نیاز روزانه این عنصر به آب آشامیدنی نه تنها فایده ای برای مصرف کنندگان نخواهد داشت بلکه می تواند منجر به عوارض جبران ناپذیر در افراد شود .


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی

تاريخ : شنبه ۳۰ مهر۱۳۹۰ | 12:43 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

مقاله تحقیقاتی در زمینه بهداشت کشاورزی

میزان آگاهی کشاورزان خراسان جنوبی از مسمومیتهای شغلی در سال ۱۳۸۸

برای دریافت فایل کامل مقاله مذکور اینجا کلیک کنید


موضوعات مرتبط: بهداشت کشاورزی

تاريخ : سه شنبه ۱۹ مهر۱۳۹۰ | 9:58 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

به بهانه 8 اکتبر روز جهانی کودک

در سال 1946 بعد از جنگ جهاني   دوم ، انجمن عمومي سازمان ملل به منظور حمايت از کودکان، مرکز يونيسف را که ابتدا انجمن بين المللي ويژه کودکان سازمان ملل نام گرفت ايجاد کرد. در سال 1953، يونيسف ( United Nations International Emergency Fund ) يکي از بخشهاي دائمي در سازمان ملل گرديد و روز 8 اکتبر (10مهر)" روز جهاني کودک " نام گذاري شد. هدف اصلي نهاد هاي بين المللي حمايت از کودکان مانند يونسيف  ،بهبود و ضعيت زندگي کودکان در سراسر جهان اعلام شده است.

وظيفه انجمن کمک به کودکان يعني يونيسف، مراقبت از کودکان و برآوردن نيازهاي اوليه آنها در سالهاي ابتدايي زندگي؛ ترغيب و تشويق والدين به تعليم فرزندان مي باشد. همچنين تلاش اين انجمن براي کاهش بيماري، مرگ و مير در کودکان و حمايت از آنها هنگام جنگ و حوادث طبيعي و ... است .

در مقدمه کنوانسيون حقوق کودک آمده است که:« کودک بايد در فضايي سرشار از خوشبختي ، محبت و تفاهم بزرگ شود ».
اما واقعيت هاي زندگي کودکان جهان نشان مي دهد که زندگي اسفبار آنان در بخش هاي مختلف جهان از جمله در آفريقا، آمريکاي جنوبي، آسيا و اروپاي شرقي وظيفه و مسئوليت اين نهاد هاي بين المللي مدافع و حامي کودکان را بسيار سنگين تر مي سازد.

کم نیستند کودکانی که جسم و جانشان در دوران کودکی مورد آزار، شکنجه و سوء استفاده قرار میگرد، تحقیر می شوند و در تمام زندگی طعم تلخ این آزارها و حقارت را با خود دارند.

روز جهاني کودک ما را به ياد حقايق نهان و آشکار زيادي در مورد کودکان آشنا مي سازد. اين روز، يادآور هزينه هاي ملياردي سالانه براي توليد انواع سلاحهاي هسته اي و غير هسته اي است در حاليکه در هرسال کودکان بسياري از گرسنگي، عدم امکانات صحي، سوء تغذيه و ... جان خود را از دست مي دهند و کسي نگران آنها نيست!

نکته عجيب و در عين حال بسيار غم انگيز اين است که يونيسف اعلام داشته؛ تنها با اختصاص پنج دلار براي هر کودک مي توان جان 90 درصد از کودکاني را که سالانه مي ميرند، نجات داد و براي بهبود چشمگير زندگي کودکان جهان، کافي است که فقط مبلغ شش هفته بودجه تسليحاتي جهان هزينه شود.

زندان هاي کشورهاي مختلف مملو ازکودکان و نوجواناني است که گناهی نکرده اند و نمی توانند مجرم باشند آنها تنها قربانیان شرایط وضع موجودند کسانی که از سر فقر می توانند به هر راهی کشیده شوند و مورد سوء استفاده توسط باند های مختلف قرار گیرند خرید و فروش شوند و به هر کاری وادار شوند تعرض به حقوق کودکان آزار و شکنجه و اعدام کودکان جز چشم و گوش بستن بروی واقعیات موجود جامعه نیست واقعیتی که سیاه بر سفید بر کل حیات جامعه عیان است.

حقایق موجود،آمارها، گزارشات و مشاهدات از عمق این مشکلات حکایت می کند واقعیتی تلخ اما انکار ناپذیر، کودکان قربانی وضع موجود هستند . سکوت در این رابطه جایز نیست ، حقوق کودکان باید رعایت شود زندگی کودک باید تامین شود.

خوشبختانه در دين اسلام توجهي زيادي به کودکان شده است و قبل از ظهور اسلام ، کودکان در وضعيت بسيار بدي به سر مي بردند، از حقوق عادي محروم و دستخوش اراده پدرانشان بودند. اگر پدران مي خواستند آنها را نگه مي داشتند و اگرنه ، براي رهايي از نفقه و هزينه زندگي آنها را مي فروختند و يا مي کشتند. با آمدن اسلام، اين عادت ناپسند شديدا مورد مقابله قرار گرفت و اسلام عاليترين توجه را به کودک نمود، آياتي که نسبت به حقوق کودک در اسلام وجود دارد و روايات موجود همه حکايات بر اهميت اسلام به کودکان و حقوق ايشان دارد.

اسلام، پدران را از کشتن فرزندان به خاطر ترس از کمبود هزينه منع کرد. چنانکه خداوند در قرآن کريم مي فرمايد: " فرزندان خود را از ترس کمي روزي نکشيد ، ما به شما و آنها روزي مي دهيم زيرا قتل آنها اشتباه و گناه بزرگي است. "[ نحل / 60-61] رسول گرامي اسلام (ص) مي فرمايد: " به کودکان خود محبت کنيد و نسبت به آنها ترحم نماييد. وقتي به آنها وعده داديد، وفا کنيد زيرا آنها جز اينکه شما را روزي دهنده خود مي بينند تصور ديگري ندارند.

امام سجاد (ع) مي فرمايد: " و اما حق فرزند تو اين است که بداني او از تو و پيوسته به تو در خير و شر امر دنياست و تو مسئول او از لحاظ نيک ادب کردن و راهنمايي به پروردگارش و کمک به طاعت او هستي. پس عمل تو درباره او ، عمل کسي باشد که مي داند در احسان به او پاداش ، و در مسامحه و بدي نسبت به او کيفر مي بيند."[ همان] اسلام حتي به والدين اجازه کتک زدن کودکان را نداده است . امام علي (ع) مي فرمايد: " حتي براي ادب کردن فرزندت نيز او را نزن بلکه با او قهر کن و مراقب باش که زمان قهر طول نکشد. "[ بحار الانوار، ج23؛ ص114]

در دين اسلام توجه فراوان به حقوق کودکان شده است رسول اکرم (ص) به همه انسانها اعلام مي کند، همانطور که پدران و مادران، حقوقي بر فرزندان خود دارند و فرزندان در صورت ترک آن حقوق عاق مي شوند ، فرزندان نيز حقوقي بر پدر و مادر دارند که " پدران و مادران در صورت رعايت نکردن آن عاق فرزندان مي گردند. "[محجة البيضاء، ج2، ص114]

والدين مسئول تأمين تمام نيازهاي کودک اعم از مادي و معنوي مي باشند در بخش نياز هاي مادي و جسماني مي توان گفت نمو جسماني کودک با فراهم ساختن وسايل مادي امکان پذير است تا از اين طريق نيازهاي بدني او اشباع شود. اين رشد و نمو با تغذيه ، بهداشت کافي ، آب و هوا، مسکن، خواب، بازي و امثال آن، به دست مي آيد.

حرکت و جنبش ، اساس هر عمل غريزي و پايه وظايف حياتي است که زندگي شاداب و سلامت در گرو آن است .امام صادق (ع) مي فرمايد : " بايد – خصوصا – هفت سال اول زندگي کودک آزادانه به بازي و جنبشهاي بدني صرف شود. حضرت رسول اکرم (ص) مي فرمايد: " اگر کسي داراي طفل خردسالي بود بايد با او در جنبشهاي کودکانه و حالت بچه گانه همکاري و هماهنگي نمايد.

 ماخذ: سایت روزنامه افغانستان


موضوعات مرتبط: متفرقه

تاريخ : شنبه ۱۶ مهر۱۳۹۰ | 8:37 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

ارگونومی در منزل

کتاب ارگونومی در منزل که به عنوان راهنمای شناسایی عوامل خطر وپیشگیری از عوارض اسکلتی  عضلانی  در منزل توسط کارشناسان محترم بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی اصفهان آقای مهندس کریم ابراهیم نجف آبادی وخانم مهندس کتایون باقری به رشته تحریر در آمده است  کتابی است به زبان ساده برای آموزش راهکارهای عملی ارگونومی برای کلیه افراد جامعه ومخصوصا خانم های خانه دار .

خواندن این کتاب بسیار کاربردی را به همه شما توصیه می کنیم .

برای دریافت فایل الکترونیکی کتاب مذکور اینجا  کلیک نمایید .


موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : پنجشنبه ۱۴ مهر۱۳۹۰ | 11:33 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

شناسایی وارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومی محیط کار از دیدگاه ارگونومی

با عنایت به اهمیت بسیار زیاد موضوع ارگونومی برای سلامت شاغلین، در این گفتار در مورد اینکه ارگونومی چیست، چگونه می توان بطور صحیح از دانش آن بهره برد، فواید آن و دوازده اصل از اصول ارگونومی که سبب کاهش مخاطرات بیماریهای اسکلتی عضلانی و ترومای تجمعی (MSD/CTD  ) میشود بحث میگردد. این راهنما، برای کارفرمایان یا دانش آموختگان بهداشت حرفه ای استخدام شده توسط آنان جهت کمک به تکمیل چک لیست های بازدید کارگاهی با بکارگیری مکانیسم خود اظهاری و نیز جهت  بهره برداري کارکنان بهداشتی شبکه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بویژه بازرسان بهداشت حرفه ای که بازدید از کارگاهها و تکمیل فرم های  بازدید کارگاهی بهداشت حرفه ای اعم از تک واحدی و چند واحدی را بر عهده دارند تدوین و با هدف جمع آوري يكسان و هماهنگ  اطلاعات مربوط به عوامل ارگونومیکی مندرج در جداول شماره 3 و 5 فرم­های بازدید تک واحدی و چند واحدی و  بدون استفاده از دستگاه­های اندازه گيري و سنجش توسط مرکز سلامت محیط وکار تهیه شده است.

باتوجه به اینکه استفاده کنندگان از این مجموعه متشکل از گروههای مختلف اعم از بهورزان، کاردانان بهداشت محیط و حرفه ای و کارشناسان بهداشت حرفه ای می­باشند، لذا سعی شده تا حد امکان از روشهای بسیار ساده و قابل فهم جهت راهنمایی این عزیزان در شناسایی اولیه مخاطرات ارگونومیکی محیط کار استفاده شود و در برخی موارد نیز علاوه بر شناسایی، راهکارهای عملی و آسانی جهت ارائه مشاوره به کارگران یا کارفرمایان ارائه شده است.

برای دریافت فایل کامل راهنمای مذکور اینجا کلیک کنید .

 

 


موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : دوشنبه ۱۱ مهر۱۳۹۰ | 11:18 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

مخاطرات عمده شغلی در حرفه خیاطی

 

  برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای

تاريخ : دوشنبه ۱۱ مهر۱۳۹۰ | 11:12 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

عوارض استفاده از کیف وکفش نامناسب در دانش آموزان

 مهم‌ترين علت بروز  اختلالات اسكلتي عضلاني در دانش آموزان ، استفاده از كيف يا كوله  غير استاندارد است و  بايد شرايطي فراهم شود که دانش‌آموز نياز به حمل لوازم زياد نداشته باشند،  وزن کيف مورد استفاده نبايد بيش از 10 تا 15 درصد وزن خود دانش‌آموز باشد.

  استفاده از کوله‌ پشتي‌ نسبت به ساير انواع کيف‌ها مناسب‌تر است، چون در اين کيف‌ها وزن به صورت متعادل به دو طرف بدن توزيع مي‌شود و از طرفي کيف‌هايي که بايد با يک دست حمل شوند و يا داراي چرخ هستند و با يک دست به صورت يدک کشيده مي‌شوند، غالبا موجب صدمات اسکلتي مي‌شوند.

 انتخاب كوله بايد متناسب با اندازه جثه کودک باشد و همچنين وسايل کيف را بايد طوري چيد که کتاب‌هاي سنگين‌تر نزديک بدن باشند و از گذاشتن وسايل غيرضروري خودداري كرد.

 فقدان استانداردهاي مناسب کيف، کفش و نيمکت مدارس و از طرفي استفاده نامناسب از اين وسايل و غلط نشستن دانش آموزان   موجب  بروز برخي اختلالات بدني در میان دانش آموزان می شود .

 پوشيدن كفش نامناسب بيماري‌هاي مختلفي نظير ميخچه، حساسيت‌هاي پوستي، درد ناحيه پاشنه و زانو را با خود به همراه مي‌آورد و در موارد شديد سبب فرورفتن ناخن در گوشت پا، تاول و خستگي زودرس در دانش‌آموز مي‌شود بنابراين در انتخاب كفش بايد دقت لازم را به کار برد.

 نشستن بيش از دو كودک در يک نيمكت مدرسه توصيه نمي‌شود، در استفاده از نيمكت مدرسه بهتر است كودک از ميز و صندلي شخصي استفاده كند كه بر اساس وضعيت بدن او طراحي شده باشد در غير اين صورت بيش از دو كودک نبايد روي يک نيمكت بنشينند چون به هر حال كودكان قد و وزن متفاوت دارند.

 علاوه بر اين نکات، پوشش صندلي بايد نرم باشد چوندر غير اين صورت دانش‌آموز در طول درس خسته مي‌شود.

اندازه و بلندي ميز و نيمکت باید با سن و ميزان قد دانش‌آموز، مطابقت داشته باشد به گونه‌اي که کف پا به راحتي با زمين تماس داشته باشد و در هنگام مطالعه، سر و گردن نبايد بيشتر از 20 درجه به طرف پايين خم شود.

منبع : وبدا


موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : چهارشنبه ۶ مهر۱۳۹۰ | 11:14 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

آسم شغلی

مواد استنشاق شده در محيط كار، علاوه بر بيماري هاي عروقي مي توانند باعث بروز بيماري هاي مزمن ريوي مهمي شوند.

 واحد آسم و آلرژي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: هر سال، مواد جديدي در محيط هاي كار عرضه مي شوند كه اين مواد مي توانند انواع بيماري هاي تنفسي و در رأس آنها آسم شغلي را ايجاد كند و در بين بيماري هاي ريوي وابسته به شغل، آسم شغلي شايعترين آنها محسوب مي شود.

بنابراين گزارش، حمل كنندگان حيوانات، محققين آزمايشگاه، كاركنان سيلو، پلاستيك سازي، پارچه بافي، صنعت داروسازي و نجاران و كاركنان چوب بري بيشتر در معرض خطر ابتلا به آسم شغلي هستند.

خس خس سینه، کوتاهی تنفس، احساس تنگی در قفسه سینه، عدم تحمل ورزش و سرفه از علائم بيماري آسم شغلي است كه در برخي مواقع آبریزش بینی، احتقان بینی و تحریکات چشمی نیز می تواند در افراد ظاهر شود و حتی تا مدت ها پس از قطع تماس با ماده محرک، علائم ادامه يابد.

 براي پيشگيري از اين بيماري، تماس با ماده آلرژن باید قطع شود به طور مثال یک کارگر در قسمت های دیگر به کار مشغول شود و یا بايد محیط کار را از آلاینده ها پاک کرد.

بنابر اعلام واحد آسم و آلرژي، سنگ بنای درمان آسم شغلی، تشخیص سریع و به موقع و اجتناب از مواجهه کارگر با مواد محرک است و این مسئله خصوصاً در مورد آسم های شغلی ناشی از مواد حساس کننده، صادق است زیرا مواجهه با مقدار کمی از مواد حساس کننده می تواند باعث آسم مقاوم شود.

گفتني است: کسانی که دچار آسم ناشی از مواد محرک یا آسم تشدید شده به وسیلة کار هستند در صورت مهیا شدن شرایط مهندسی، ممکن است بتوانند به کار معمول خود ادامه دهند و بدین منظور باید به آنها وسایل محافظت از سیستم تنفسی داده شود همچنين کسانی که دچار آسم شغلی می شوند باید براساس پروتکل های منتشر شده تحت درمان طبی قرار گیرند.

ماخذ: وبدا


موضوعات مرتبط: طب کار وبیماریهای شغلی

تاريخ : چهارشنبه ۶ مهر۱۳۹۰ | 11:6 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

شعار روز جهانی قلب در سال 2011

يك قلب سالم يك خانه سالم، يك دنياي سالم

همه ساله آخرین یکشنبه ماه سپتامبر در جهان و در كشور ما، هفته ي اول مهر ماه روز جهاني قلب نامگذاري مي گردد و با تعيين شعاري براي اين روز سعي مي شود تا اولويت هاي جهاني در زمينه پيشگيري از بيمار هاي قلبي و عروقي و فشار خون تعيين و توجه همگان به اين موضوع جلب گردد.

 شعار امسال  روز جهانی قلب  به اين شرح است:  one world one home one heart  (يك قلب سالم يك خانه سالم، يك دنياي سالم) .سازمان بهداشت جهاني با تعيين اين شعار براي روز جهاني قلب امسال خواسته است تا به عموم مردم اين موضوع را القاء نمايد كه براي داشتن يك زندگي سالم در يك جهان سالم ضروري ترين نكته اين است كه از قلب سالم برخوردار باشند و در غيره اين صورت زندگي او پويايي لازم و كيفيت لازم را نخواهد داشت.

كم تحركي، تغذيه ي نامناسب و مصرف دخانيات سه عامل عمده اي هستند كه با پيشگيري از آن ها مي توان جلوي بيماري فشار خون و به طبع از بيماري هاي قلبي و عروقي پيشگيري نمود . بدیهی است برای داشتن قلبی سالم بایستی یک الگوی زندگی سالم  را در محیط خانه فراهم کنیم . خانه  محلی است که بیشترین ساعات خود را در ان سپری می کنیم وبنابر این توجه به تغذیه سالم وداشتن فعالیت بدنی همراه با شادابی ونشاط در این فضا می تواند برای همه اهل خانه سلامتی فلبی را فراهم کند


موضوعات مرتبط: بهداشت عمومی

تاريخ : چهارشنبه ۶ مهر۱۳۹۰ | 11:2 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

دستورالعمل اجرایی برنامه بهداشت قالیبافان

این دستورالعمل وآیین نامه اجرایی که در سال ۱۳۹۰ وبه استناد تفاهم نامه مشترک فی مابین مرکز سلامت محیط وکار وزارت بهداشت ومرکز ملی فرش وزارت بازرگانی تدوین شده است . روش کار اجرای برنامه بهسازی کارگاههای قالیبافی روستایی را در بر می گیرد .

 برای دریافت فایل این دستورالعمل اینجا  کلیک کنید .


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای

تاريخ : پنجشنبه ۲۴ شهریور۱۳۹۰ | 8:55 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

خطرات مواجهه با جیوه برای انسان

جیوه از طریق دستگاه تنفس، دستگاه گوارش و پوست می تواند وارد بدن شود. اصلي ترين راه جذب جيوه در مواجهات شغلي، استنشاق هوای آلوده یا تماس پوستی در محیط کار دندان پزشکی، خدمات بهداشتی، صنایع شیمیایی و غيره مي باشد. در حالي كه خوردن ماهی و حلزون های صدف دار آلوده به متیل مرکوری، استنشاق بخارات موجود در هوا، کوره های زباله سوز و صنایعی که سوخت حاوی جیوه را می سوزانند و رها شدن جیوه در اثر امور دندان پزشکی و خدمات بهداشتي درمانی، راه هاي مهم مواجهه جمعيت هاي عمومي با جيوه مي باشند. جیوه غیر آلی (جیوه فلزی و ترکیبات غیر آلی جیوه) از طریق ته نشست طبیعی، زباله ها و فعالیت هاي انفجاری، وارد آب یا خاک، و از طریق سنگ معدن، سوزاندن زغال سنگ و زباله و پسآب صنایع وارد آب می شود. فرم آلی جيوه نيز از طریق فضولات بعضی کارخانجات وارد محیط زيست شده و توسط میکروارگانیسم های آب و خاک به متیل مرکوری تبدیل می شود، سپس وارد بدن ماهی و سایر آبزیان می گردد و نهایتاً توسط انسان مصرف می شود. اين ترکیبات به علت حلاليت در چربي زياد، در مقایسه با ترکیبات معدنی آن سمی تر می‌باشند.

         مهم ترين راه مواجهه شغلي با جيوه، استنشاق بخار جیوه مي باشد. در حالي كه پر كردن دندان با آمالگام، منبع اصلي مواجهه در جمعيت هاي عمومي است. ریه ارگان هدف اصلی در طی تماس حاد با بخار جیوه بوده و تماس به مدت چند ساعت می تواند ایجاد برونشیولیت و پنومونیت کند، جیوه از شش ها به جریان خون نفوذ کرده، سپس از سد خوني- مغزي گذشته و آسیب شدیدی بهCNS می‌رساند. جیوه از تمام فلزات، فرّارتر و بخار آن کاملا سمی است. فرم فلزی جیوه محلول در چربی است و بعد از استنشاق به آسانی از طریق آلوئول ها وارد جریان خون می شود. بلع املاح غیرآلی جیوه به صورت حاد در طی چند ساعت با علائم گاستروآنتریت، کلاپس قلبی- عروقی، نکروز حاد توبولی و مرگ تظاهر می کند. حدود 10%  نمک های غیرآلي جیوه از دستگاه گوارش جذب می شود و با ايجاد HgS در روده، باعث كندهوشي مي گردد، اين مورد سابقا جهت بيماراني كه براي درمان يبوست از بلعيدن جيوه استفاده مي كردند، مصداق داشته است. استنشاق راه مهمي براي مواجهه با ºHg محسوب مي شود، به طوري كه حدود 80 ٪  از بخار جیوه استنشاق شده در جریان خون باقي مانده و از اين طريق در بافت ها توزیع مي شود. اهميت جذب پوستي ºHg ناچيز بوده و بخار جيوه با سرعت متوسط µg/m2 24/0 در دقيقه جذب مي شود. اين مقدار فقط 2% جذب جيوه هم زمان با جذب ريوي را تشكيل داده و فقط نيمي از جيوه جذب شده از راه پوست، مي تواند مانند جيوه سيستميك رفتار كند. بخار جيوه مكررا در تمام بدن توزيع شده و به آساني از سد خوني-مغزي و جفت عبور كرده و در شير و ساير مايعات بيولوژيك ظاهر مي گردد.

مطالعات جهانی نشان می دهند که در نتيجه تماس مستقيم یا استنشاق بخارات جیوه، اختلالات مختلفی به وجود مي آید که برخی از آن ها عبارتند از: اختلال سیستم اتو ایمیون، اختلال در عملكرد کلیه، ناباروری، تاثیرات منفی روی جنین، مشکلات رفتاری– عصبی، ناكارآمدي قلبی، آلزایمر، تاثیرات مخرب بر سیستم عصبی مرکزی و محیطی، تاثیرات چشمی، مشکلات دهانی، نارسایی حاد تنفسی، درماتیت، دمانس، تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، هماچوری، کونژکتیویت، برونشیت، پنومونی، ادم ریوی، تب بخار فلزي و اختلالات نوروسایکوتیک، اثر بر روی غده تیروئید، تولید مثل و سميت ژني


موضوعات مرتبط: طب کار وبیماریهای شغلی

تاريخ : پنجشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۰ | 8:56 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

مواجهه با جيوه در دندان پزشكي:

     آمالگام آلياژ جيوه فلزي با يك فلز ديگر شامل قلع و نقره بوده و حدود ۱۵۰ سال است كه در دندان پزشكي كاربرد دارد. اگرچه آمالگام از نظر زيبايي نسبت به ترميم هاي هم رنگ دندان در سطح پايين تري قرار دارد، ولي همچنان به دليل هزينه كم، طول عمر، دوام، مهر و موم کردن، آسان بودن مراحل كارکرد و پرداخت، براي کاربرد مستقيم به عنوان مادة ترميمي در دندان هاي خلفي به خصوص در مناطق تحت استرس، ترجيح داده مي شود. در سال ۲۰۰۱ ترميم هاي آمالگام براي ترميم حفرات تحت نيرو در دندان هاي خلفي، توسط بيش از ۷۵ % از دندان پزشکان انگليس و ۵۴ % از دندان پزشکان در ايالات متحده آمريكا مورد استفاده قرار گرفته است.

     دندان پزشكان يكي از گروه هاي در معرض خطر مواجهه شغلي با آمالگام بوده و چون جيوه در دماي اتاق تبخير مي شود، هنگام آماده سازي، خارج كردن و يا پرداخت دندان پر شده، منجر به مواجهه دندان پزشكان با بخارات جيوه مي شود. اگرچه بعضي از مطالعات حاكي از  بي خطر بودن مواجهه مزمن با جيوه در دندان پزشكان مي باشد، ولي گروهي ديگر از مطالعات اثبات كرده اند كه آمالگام عوارض قابل توجهي روي سلامت دندان پزشكان ايجاد مي كند. بررسی های انجام شده نشان مي دهد كه مهم ترين فاکتورهای موثر در افزایش ميزان مواجهه دندان پزشکان با جیوه عبارتند از: ميزان قطرات جيوة فلزي و باقي مانده هاي ذرات آمالگام در محل کار، آماده سازي، جاي گذاري و برداشتن ترميم هاي آمالگامي، برش و تراش آمالگام، پرتاب تصادفی ذرات، آمالگام هایی که برای مصرف کنار گذاشته شده اند، روش مخلوط کردن آمالگام، پالیش کردن آمالگام، نشت از کپسول آمالگام حین آمالگام سازی، نوع آمالگام مصرفی، برداشتن اضافات جیوه تازه مخلوط شده با دست، آمالگاماتورهای مکانیکال، کندانسورهای اولتراسونیک، عدم استفاده از ساکشن با مکش بالا (High Vacuum) هنگام برداشتن آمالگام های قدیمی، استفاده از استریلیزاسیون خشک (فور) و بخار جیوه برخاسته از روی زمین، تهويه و نوع پوشش کف.

     علاوه بر موارد ذكر شده، افزایش سابقه کار و عمر مطب، رعايت استانداردهاي بهداشتي مانند عادات شستشو و تميز کردن وسايل، سن و سابقة کار دندان پزشک، ساعات کار در هفته و تعداد ترميم ها در هفته، از عوامل ديگري است كه در ميزان مواجهه دندان پزشكان با جيوه دخالت دارد. تماس پوست با آمالگام نيز مي تواند باعث جذب جيوه گردد. اگرچه اين مواجهه اندك است ولي به مرور زمان باعث تجمع جيوه در بدن مي شود. در ضمن استفاده از ماسك و دستكش خطر مواجهه را به طور كامل از بين نمي برد.

 

 


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای

تاريخ : پنجشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۰ | 8:48 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

مخاطرات شغلی وزیست محیطی جیوه

جيوه يك فلز سنگين است كه در طبيعت به صورت هاي فلز عنصري (ºHg) و تركيبات آلي و معدني وجود دارد جيوه , فلزي بي بو، با رنگ نقره‌ای سفید و براق، رساناي الكتريسيته، نارساناي گرما و با سنگینی دو برابر آهن است كه در طبيعت در فازهاى جامد، مايع و گاز وجود داشته، و در دماى معمولى اتاق به صورت مايع است.

Hg از خطرناك ترين آلاینده های زیست محیطی بوده كه بسته به فرم شیمیایی، اثرات سمي شناخته شده اي براي انسان ايجاد مي كند. اين فلز در صنايع شيميايي (30 %)، الكتريكي، الكترونيكي و باتري سازي (30 %) و ساخت لوازم و دستگاه هاي اندازه گيري، مصارف دارويي، ساخت دماسنج ها، انواع آفت كش ها، تهيه ملغمه، توليد سود سوزآور و كلر و كلينيك هاي دندان پزشكي (40 %) كاربرد دارد. سنگ معدن جیوه بیش تر به صورت سولفور سرخ رنگ جیوه HgS یا سینابار با در جه خلوص ٨۶/۲ % است كه آن را تا حدود OC ۶٠٠ در کوره‌های دوار حرارت می دهند تا گوگرد آن با اکسیژن ترکیب شده و به صورت ان هیدرید سولفور از محیط خارج شود، آن گاه با سرد كردن بخار جیوه، فلز جيوه به دست مي آيد .

     جیوه در طبیعت از آزاد شدن گازها از (degassing) پوسته زمین و اقیانوس بوجود آمده و به شکل بخار در اتمسفر منتشر مي گردد. اين فلز همچنين از سوخت هاي فسیلی، سوزاندن زغال سنگ (coal burning) و مصارف صنعتی نيز آزاد می شود.

انسان از طریق منابع بسیاری مانند رژیم غذایی، آب، هوا و مواجهه شغلی در معرض جيوه قرار مي گیرد. در بیش تر افراد، منبع اصلی مواجهه با اين فلز، جیوه آلی موجود در غذا است. متیل کوری فرم بسیار سمی جيوه مي باشد که اغلب به وسیله ميكروارگانیسم‌های موجود در آب، خاک و بافت بدن ماهی هاي خار دار دریایی و تیونا (Tuna) ساخته مي شود. ماهی های بزرگ نيز تمایل زیادی به خوردن جیوه دارند. مسمومیت از طریق خوردن ماهی های آلوده یکی از  بزرگ ترین منابع مسمومیت با جيوه برای اکثر مردم می‌باشد. آب هاى سطحى به طور طبيعى ميزان بسيار کمى جيوه دارند كه از كاربرد هاى صنعتى، پزشکى و علمى جيوه و ترکيبات آن ناشي مى شود. استفاده از  قارچ کش هايى که در ترکيب آن ها جيوه به کار رفته، ضايعات آمالگام (مواد پر کننده دندان)، صنايع داروسازى و کاغذ سازى، برخى از روش هاى استخراج طلا و روى، سوخت هاى فسيلى مانند بنزين و زغال سنگ، صنايع توليد کننده سود سوزآور و فرآيند تهيه سيمان از ديگر منابع ورود جيوه به اکوسيستم طبيعى به شمار مى روند.

موارد كاربرد صنعتی و غیر صنعتی جيوه:

     در حال حاضر بیش از 600 شغل وجود دارد که با جيوه مواجهه دارند. برخی از اين مشاغل عبارتند از: تولید وسایل اندازه گیری (مانند دماسنج ها و فشار سنج‌ها)، لامپ‌های الکتریکی، باتری ها (به ویژه باتری‌های آلکالاین تا قبل از سال  ١۹۹۶)، ترموستات‌ها، لامپ‌های فلورسنت و نئون، رنگ‌های لاتکس قدیمی، آینه‌ها، دیگ‌های بخار، اکسیداسیون ترکیبات آلی (به عنوان کاتالیست)، استخراج طلا و نقره از سنگ‌های معدنی، کاتد در الکترولیز، یک سو کننده‌های جریان برق، تولید کلر و کاغذ، آمالگام‌های دندان پزشکی، گریس، رنگ‌هاي محافظ چوب، مواد منفجره، فتوگراف‌‌ها، حشره کش ها، قارچ کش ها، توليد فولاد، تعمير دستگاه هاي هواشناسي، کلیدهای الکتریکی بی صدا،      زباله سوزها، آبكاري، چرم سازي، تاكسي درمي، نيروگاه هاي زغال سوز و گاز سوز، كارهاي آزمايشگاهي مرتبط با جيوه، خنك كننده هاي راكتورهاي هسته اي، نقاشی، جواهرسازي و غيره.

يكي ديگر از مصارف عمده جیوه، توليد لامپ بخار جیوه يا لامپ هاي كم مصرف مي باشد. این لامپ‌ها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شده و طول عمر بیشتری دارند. لامپ‌های کم‌مصرف، مصرف را ۴ تا ۶ برابر لامپ‌های معمولی، بهینه می‌کنند، اما کمتر کسی است که بداند این لامپ ‌ها به دلیل وجود جیوه، جزء زباله‌های خطرناک هستند و در صورتی که همراه با زباله‌های دیگر و به روش سنتی دفع شوند، موجب آلودگی محیط زيست خواهند شد. در برخی کشورها قرار دادن این لامپ‌ها همراه سایر زباله‌ها جریمههای سنگینی دارد اما متاسفانه در کشور ما در این زمینه اقدامات و اطلاع‌رسانی مناسبی صورت نگرفته و مراکزی هم برای جمع آوری زباله‌های خطرناک وجود ندارد و حتی روی بسته‌بندی این لامپ‌ها نیز هیچ هشداری درباره خطرناک بودن بخار جیوه ذکر نشده است. وقتی یک لامپ کم‌مصرف ‌می‌شکند، بخار جيوه سمی آن متصاعد می‌شود. به همین خاطر نباید به خرده‌های لامپ کم‌مصرف دست زد یا برای جمع کردن آن از جاروبرقی استفاده کرد، بلکه باید فورا پنجره‌ها را باز، و به مدت ۱۵ دقیقه اتاق را ترک کرد تا بخار جیوه از محیط خارج شود و سپس با ماسک و دستکش، خرده‌های لامپ را در ظرف شیشهای دردار یا دو لایه کیسه پلاستیک گذاشت و در آن را بست.

استفاده از جیوه و ترکیبات آن در قارچ کش ها، با توجه به تأثیر خاصیت سمّی جیوه بر موجودات زنده، اهمیت زیادی دارد. در كشاورزی ترکیبات آلی جیوه به منظور پوشش های دانه ای به کار برده می شوند تا از رشد قارچ روی بذور کشاورزی جلوگیری کنند.

     ترکیبات جیوه در لوازم بهداشتی و آرایشی به عنوان کرم‌های زیبایی، محافظ پوست و جلوگیری از آکنه به کار می‌روند، ۶  تا ١٠ درصد وزن این فرآورده ‌ها را کالومل (کلرید جیوه) تشکیل مي دهد. از آن جایی‌که ترکیبات جیوه به راحتی جذب پوست می‌شوند، سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA) استفاده از این ترکیبات را در فرآورده‌های بهداشتی منع کرده است.

ماخذ:جزوه آموزشی کارگاه مدیریت کنترل جیوه تهیه  شده توسط مرکز سلامت محیط وکار


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای

تاريخ : پنجشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۰ | 8:39 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

برگزاری کارگاه کشوری مدیریت کنترل جیوه در رشت

 باتوجه به افزايش توجهات عمومي و جهاني درباره عنصر جيوه و تأثيرات مخرب فردي و محيط زيستي اين عنصر شيميايي كارگاه كشوري مديريت كنترل جيوه در مورخ 13/6/90 در شهر رشت با حضور جناب آقاي دكتر عصاري عضو محترم هيأت علمي دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي همدان به عنوان مدرس و كليه كارشناسان عوامل شيميايي معاونتهاي بهداشتي دانشگاههاي علوم پزشكي سراسر كشور برگزار گرديد.

اخبار و گزارشات(News & Reports)
اين نشست يكروزه به اهتمام واحد بهداشت حرفه اي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي
 گيلان با هدف آموزش و ارتقاء آگاهي اطلاعات كارشناسان بهداشت حرفه اي در دو بخش
تئوري و عملي سازماندهي شد. ابتدا در بخش تئوري كارگاه توضيحات مبسوطي در خصوص
فعاليتهاي توليدي و صنعتي داراي جيوه، راههاي جذب جيوه، متابوليسم جيوه در بدن،
شاخصهاي پايش بيولو‍يكي مواجهه، آلودگيهاي محيط زيستي، چگونگي ايجاد اختلال جيوه
در چرخه اكولو‍يك، روشهاي اندازه گيري براساس متدهاي استاندارد سازمانهاي بين المللي
 و حدود مجاز استاندارد مواجهه جيوه ارائه شد.
همچنين در ادامه در بخش عملي كارگاه به معرفي وسايل مورد نياز جهت اندازه گيري جيوه
در هوا، مراحل آماده سازي و آناليز نمونه به روش بخار سرد و چگونگي تفسير منحني
 كاليبراسيون حاصل از دستگاه پرداخته شد.
در پايان كارگاه نيز زماني يك ساعته به بيان اهداف كلي و اختصاصي برنامه عملياتي مدون
 مديريت كنترل جيوه مركز سلامت و آموزش تكميل فرمهاي طراحي شده گزارش گيري عوامل
 شيميايي موجود در پرتال توسط كارشناسان بهداشت حرفه اي مركز سلامت محيط و كار
 اختصاص يافت.


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای

تاريخ : پنجشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۰ | 7:50 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

عید بر شما مبارک

حلول ماه عيد و شادي مسلمين است

پايان ماه روزه، براي صائمين است

نشاط و افتخار و شادي و سربلندي

از محک الهي براي مؤمنين است

 

عید فطر پاک ترین و زیباترین عیدهاست چرا که پاداش یک ماه عبادت و شست و شوی جان
در جویبار پاک رمضان است.پس از خداوند رحیم بخواهیم که  ان شاء...تا سال آینده پاکی ُمهربانیُ صفا ومهربانی را در دلهای همه ما  جای دهد .  

عیدتان مبارکموضوعات مرتبط: متفرقه

تاريخ : سه شنبه ۸ شهریور۱۳۹۰ | 9:46 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

همایش ملی بهداشت حرفه ای و ایمنی در صنعت ساختمان

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری مرکز سلامت محیط وکار

اولین همایش ملی بهداشت حرفه ای و ایمنی در صنعت ساختمان را در تاریخ های ۳ و ۴ دیماه سال جاری برگزار می کند  محور های این همایش عبارتند است :

·         قوانین و مقررات و دستورالعملهای موجود و متبط با بهداشت حرفه ای و ایمنی در کارگاههای ساختمانی

·     بهداشت حرفه ای در کارگاههای ساختمانی ( مدیریت بهداشت حرفه ای، بررسی عوامل زیان آور محیط کار، بیماریهای ناشی از کار، معاینات سلامت شغلی و طب کار، ارگونومی، تاسیسات و تسهیلات بهداشتی موقت و دائم و ..)

·     ایمنی در کارگاههای ساختمانی (مدیریت ایمنی، ایمنی در طراحی و نظارت و اجرا، ایمنی ماشین آلات و تجهیزات، ارزیابی ریسک، بررسی نحوه بروز انواع حوادث و پیشگیری از آن، ایمنی حریق، ایمنی برق و ..)

·         بیمه و حمایتهای تامین اجتماعی

·         آموزش و مهارت نیروی انسانی

·         حوادث ناشی از کار در کارگاههای ساختمانی

·         تجهیزات بهداشت حرفه ای و ایمنی در کارگاههای ساختمانی

·         فناوریهای نوین در زمینه ایمنی و بهداشت حرفه ای در کارگاههای ساختمانی

·         بهره وری و مسائل اقتصادی از دیدگاه بهداشت حرفه ای و ایمنی در کارگاههای ساختمانی

 این همایش در سالن همایشهای بین المللی رازی برگزار خواهد شد


موضوعات مرتبط: بهداشت حرفه ای

تاريخ : سه شنبه ۸ شهریور۱۳۹۰ | 9:30 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

متغیر های ایستگاههای کاری کامپیوتری

همانطور که خوتان می بینید عکس بهتر از هزاران کلمه  صحبت می کند .پس بدون هیچ توضیح اضافه ای تصاویر راببیند وآنرا در محیط کارخودتان اجرا کنید تا از شر درد های مختلف در گردن ومچ دست وشانه ها وکمر وپا ها نجات پیدا کنید .

ergonomics pictures

computer posture photo

posture picture


موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : سه شنبه ۲۵ مرداد۱۳۹۰ | 17:15 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

صندلی ارگونومیک زانو

این طراحی خاص صندلی به افراد در فعالیتهایی که لگن بایستی به جلو حرکت کرده وپشت وگردن وشانه ها در وضعیت ثابتی قرار گیرند بسیار مناسب بوده وپشتیبانی مناسبی از زانوها بعمل می اورد .این صندلی در واقع وزن فرد را به طور مناسبی بین لگن وزانو ها توزیع کردهواز فشرده شده ستون فقرات واسیب به مهره های کمر جلوگیری میکند .در هنگام کار با این صندلی استرس وتنش وارده به کمر وعضلات پا کاهش می یابد .

ergonomic knee chairs

 

ergonomic kneeling chair

kneeling ergonomic chair


موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : سه شنبه ۲۵ مرداد۱۳۹۰ | 16:54 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

صندلی ارگونومیک چند منظوره برای خانه و دفاتر کار

این صندلی بسیار زیبا وارگونومیک وچند منظوره که توسط آقای Brandon در سال۲۰۱۰طراحی شده استُ قادر است تقریبا کلیه نیاز های استفاده کنندگان را برطرف کرده ودر عین شیک وزیبا بودن می تواند بیشترین استفاده از فضا را در اطراف وبخش زیرین صندلی ایجاد کرده واز بروز عوارض ستون فقرات پیشگیری نماید ..


موضوعات مرتبط: ارگونومی

تاريخ : سه شنبه ۲۵ مرداد۱۳۹۰ | 16:40 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |
<< مطالب جدیدتر         مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.